02/12/2023

BW News

Nachrichten aus der Welt

Çocuk ve Ergen Psikoterapi Merkezi Açıldı

BW-HABER

Karlsruhe 07 Mart 2017     0721 /49049150


Karlsruhe kentinde ilk  Çocuk ve Ergen Psikoterapi Merkezi açıldı. Karlsruhe yakınlarında Durlach  Pfinztal caddesi 90 numarada bulunan terapi merkezi sahibi İmmahan Duran, yeni terapi merkezi hakkında bilgi verdi.

Çocuk ve Ergen Psikoterapisti İmmahan Duran, 9 yıl önce mesleğe atılarak; terapi , aile ve çocuk üzerine çalışmalarına başladı. Sağlık sigorta üzerinden de başvuruların yapılabildiği,  Çocuk ve Ergen Psiko-terapi Merkezi, Türkçe ve Almanca olarak hizmet verecek.

Korku, deprasyon, dikkat eksikliği

”Çocuklarda öfke ilgili çalışmalar yapıyorum.” diyor, psikoterapist İmmahan Duran,   ”0-18 yaş arası çocuklara bakıyorum, ancak 17 yaşında terapiye başlamışsa 21 yaşınada kadar da devam edebiliyor. Ağırlıkla hiperaktivite, korku, depresyon, takıntı, bağımlılık, dikkat eksikliği bu gibi konularda çalışıyorum.”

Okul ve aileyle birlikte çalışıyoruz.

”Çok zayıf veya aşırı kilolu çocuklar üzerine çalışmalarım var. İlkokulda bulunan çocuklarda dikkat eksikliği, hiperaktivite ve öğretmenlerin bu konuda ek bir eğitim almadıklarından dolayı, bu çocuklardan zorluk çekiyorlar, okul psikologları devreye giriyor ve çocukları Förder okullarına göndermek istiyorlar. Terapide okullarla, öğretmenlerle yakından çalışıyoruz. Dikkat eksikliği olan bir çocuk okulda farklı bir sistemle desteklenemsi gerekiyor ki o sorunu aşabilsin. Bu konuda aileyle , okul ve öğretmen ile üçgen çalışmamız oluyor.”

Mesleki olarak persfektif yok

”Bizim uyguladığımız terapi yöntemlerini okulda öğretmenlerinde uygulaması için görüşmeler yapıyorum. Cezalandırma yoluyla çocukları, topluma kazandırmak yada iyileştirmek mümkün değil. Farklı metodlarla ödüllendirme yoluyla yaklaşılması konusunda öğretemenlerle sıkı bir çalışmamız var.  Gençlerde görülen çok sorunlardan biri, öfke, okullarda başarısızlık, meslek olarak persfektiflerinin olmaması. Bu konusunda da sorunun temelinin nerde yattığını araşırıyoruz. Aile ile görüşürken ayrıca .ocuğu yönlendirecek kurumlarlada kontağa geçiyoruz. Ama burada  asıl yaptığımız iş çocukla bire bir çalışmak, yine aynı şeklide aileyide terapiye katmak. çünkü çocukların en büyük bölümü  aileden kaynaklanıyor. Çocukların aldığı kararların arkasında ailelerin durmaması durumunda çocuklarda bocalıyor. ”

Meslek seçiminde çocukların kendilerine güvenlerinin az olmasının  notlarına yansıdığını ifade eden İmmahan Duran,  çocukların yeteneklerinin araştırılması durumunda, bunların ortaya çıkarılacağını ve başarıda artış olacağını söyledi.

Çocuklarınızı dinleyin

Sorunların aileden de kaynaklandığını, bu sorunun başında iletişim olduğunu ifade eden İmmahan Duran ;  çocukların beklentilerini dile getiremediklerini ve bu süreç içinde konuşamadıklarını sürekli okul ve ders konusunda karşılaşılan baskıdan dolayı iletişimde kopukluk olduğunu söyledi. Aktif olarak çocuk dinlenmeli, fikirlerine saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Terapi merkezinde sağlık sigortası üzerinde kısa ve uzun vadeli terapilerin yapılabileceğini sözlerine ekledi. Açılışa Karlsruhe ve çevresinden, sanat, spor ve iş dünyasından katılımlar oldu. Açılışta Tamer

img_0273