03/03/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Çocuk Yetiştirme Anne Karnında Başlar

img_1581

BW-HABER  Karlsruhe 13 Kasım 2016 Pazar


”Çocuğun anne-babadan aldığı iki şey vardır: Sevgi ve Eğitim” diyor, Avrupa’nın 15 ülkesinde tanınan Kişisel Gelişim ve Psikoloji Uzmanı Erdinç Üstündağ. Karlsruhe Merkez Camii Toplantı Salonunda düzenlediği toplantıda; Mutlu Aile, Ailede Değişim, Çocuk Eğitimi, Öfke Kontrolü, Velinin Kendini Eğitmesi, Gelin Kaynana İlişkisi, Eşlere Saygı ana başlıklarında sunum yaptı.
Karlsruhe Din Hizmetleri Vekil Ataşesi Salim Üzülmez ve Karlsruhe Merkez Camii Başkanı Lütfü Azal açılış konuşması ile başlayan programda Erdinç Üstündağ;  İnsanların eskiden az şeylerden mutlu oldukları halde günümüzde çok şeyden çok mutsuz olduklarını belirterek bunun nedenini günümüz insanının materyalist bakış açısına sahip olması olarak açıkladı. Aile mutlu olmadıkça çocuğun da mutlu olamayacağını belirterek insanların aile yaşantısına özendirilmesi gerektiğini söyledi. Mutlu olmak için olaylara sorun odaklı değil, çözüm odaklı bakılması gerktiğini vurguladı. Erdinç Üstündağ, önyargılardan arınarak hoşgörü kültürünün yerleşmesi gereğine işaret etti. Çocuğun psikolojik gelişimine de değinen Üstündağ, çocuklara vermediğimiz şeyi onlardan beklemenin doğru olmayacağını, sevgisiz ortamda büyüyen çocuğun ileriki yaşlarda ruhsal sorunlar yaşayabileceğini belirtti. Psikolog Üstündağ konuşmasının sonunda dinleyicilerden gelen soruları yanıtladı.
Dinleyicilerin en çok gelin-kaynana ilişkisine odaklandıkları gözlendi. Erdinç Üstündağ, konu ile ilgili olarak; ”Birlikte yaşamayı sağlıklı bulmuyorum. Sonuçta çocuklarınız evleniyor. Adı üzerinde evlenmek, ev yuva sahibi olmak. Bu durumda en iyi olan ayrı bir evde oturmasıdır. Eskiden gelinler haklıydı ama günümüz için aynı şeyi söylemek güç, konuyu daha detaylı konuşmak gerek. Bu konu çok basit anlatılamaz. ” dedi.
Programın sonunda Erdinç Üstündağ kitabını imzaladı.