12/07/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Dr. Frank Mentrup’a Önemli Ziyaret

IMG_6834

BW – HABER   Karlsruhe Haber

Almanya’da 1955 yılından beri faaliyet gösteren Karlsruhe Türk Öğrenci Derneği (KATÖD), Karlsruhe Belediye Başkanı Dr. Frank Mentrup’u ziyaret etti.   Ziyarette KATÖD başkanı Samed Topal derneğin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Belediye Başkanı Dr. Frank Menrtup  geçmişi çok eskiye dayanan bir derneğin Karlsruhe’de olmasının sevindirici ve bir o kadar da ilgi çekici olduğunu söyledi. Dr. Mentrup, üniversite öğrencilerinden oluşan bir Türk derneğinin kendisini ziyaretinden memnuniyet duyduğunu söyledi.

IMG_6845

Barınma Sorununa İlginç Çözüm

Ziyarette Samed Topal, KATÖD üye sayısının 53 olduğunu, üniversiteye yeni başlayan  göçmen kökenli öğrencileri bilgilendirdiklerini ve ayda bir kez ” Çay Akşamı ” düzenleyerek üyelerin biraraya geldiğini söyledi. Samed Topal ” Bizlerin en büyük problemi barınma konusunda, size bu konu ile ilgili fikrimi iletmek istiyorum. Yaşlı Bakım Evlerinde  var olan boş odalara öğrencilerin yerşeltirilmesinin, gençler ve yaşlılar ile diyaloğu artıracağı gibi öğrenci barınma sorununuda çözecektir.” dedi.

30 Öğrenciye Örnek Olacaklar 

Samed Topal, KATÖD tarafından geliştirilen yeni proje ”El Ele Üniversiteye” ile 30 Real veya üstü okulu öğrencinin üniversite öğrencileri ile biraraya getirileceğini, üniversitede okumanın gelecekte avantajlarını öğrenmelerinin sağlanması konusundaki çalışma ile ilgili Dr. Frank Mentrup’a bilgi verdi. Samed Topal ” Real ve üstü 30 öğrenci, her biri bir üniversite öğrencisi tarafından alınmak suretiyle üniversite okumamnın güzel yanlarını göstermek ve onları özendirmek istiyoruz. Bu sayede üniversiteye giden gençlerimizn sayısının artacağını düşünüyorum.’ dedi.

KATÖD Tarafından Geliştirilen Fikir Kabul Gördü

Karlsruhe Belediye Başkanı  Dr. Frank Mentrup, huzur evinde üniversite öğrencilerinin yaşlılar ile birlikte kalma konusunda ki düşüncesini çok ilginç bulduğunu söyledi. Bu konunun uygulanabilir olduğunu belirten Dr. Mentrup, binalarda yapılacak tadilat ve geliştirmeler ile birlikte yaşama ortamı sağlanabilir dedi. Dr. Frank Mentrup, Karlsruhe’de konut yapılabilecek arsa sıkıntısı çekildiğini, yeşil alanların koruma altında olduğunu söyledi. Dr. Mentrup konut yapılabilecek bazı arsaların bulunduğunu konu ile ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Dr. Frank Mentrup, “El Ele Üniversiteye” projesini önemli bulduğunu söyleyerek, konu ile ilgili olarak, Karlsruhe Türk Okul Aile Birliği ve Karlsruhe Başkonsolosluğu birimleri ile birlikte çalışılarak daha da geliştirilebileceğini ifafde etti.

Karlsruhe’yi Nasıl Buluyorsunuz?

Dr. Frank Mentrup KATÖD üyelerine Karlsruhe’yi nasıl bulduklarını sordu. Emine Çavdar Karlsruhe’yi çok beğendiğini söyleyerek, özellikle bisiklet yollarını beğendini belirtti. Ebru Karavar, ”Karlsruhe’de yaşamak çok güzel ve rahat” diye başladığı konuşmasında özellikle ulaşım konusunda çok memnun olduğunu ifade etti. Üniversite ve Karlsruhe Belediyesinin yaptığı çalışmalardan çok memnun olduğunu sözlerine ekledi.

Dr. Frank Mentrup, KATÖD öğrenci derneğinin Karlsruhe Belediyesi, KİT veya İBZ gibi kuruluşlar ile aktif olarak çalışmasını arzu ettiğini belirterek, Dr. Frank Mentrup KATÖD ” Çay Akşamı ” na katılmayı arzu ettiğini söyledi. KATÖD öğrenci derneği Dr. Frank Mentrup’a gösterdiği ilgi ve alakaya teşekkür ederek, Türk lokumu ve KATÖD armalı plaket hediye etti.

IMG_6843