25/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Pasta Sanatı Kursu Başladı

IMG_6935

BW – HABER   Karlsruhe Haber

Şeker Hamuru İle Müthiş Sanat

Ev ekonomisine katkıda bulunacaklar…

Dünyada büyük ilgi gören şeker hamurundan pasta sanatı çalışması Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı tarafından DİTİB Merkez Camii’nde başlatıldı. DİTİB din görevlisi Hüseyin Sözen, koordinatör öğretmen Kazım Yılmaz’ın da  hazır bulunduğu kurs 8 saat üzerinden düzenlenecek.

17 yıldır Almanya’da yaşayan Pasta Eğitmeni,  3 çocuk annesi Songül Evli,  aynı zamanda  Sosyoloji bölümü 4 sınıf öğrencisi. Kendi ifadesi ile  hobi olarak başlayan pasta yapma merakını  zamanla ilerletiğini ve şeker hamuru ile birbirinden ilginç fügürler yaptığını söyledi.

IMG_6872

13 Yıldır Almanya’da yaşayan Pasta Eğitmeni 2 çocuk annesi Öznur Çubukçu da aynı zamanda İşletme mezunu ve İstanbul Üniversitesinde pedogoji formasyonu alıyor. Öznur Çubukçu’da hobi olarak başladığı pasta ve şeker hamuru uğraşısını geliştirdiğini söyledi.

Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı katılımcılara hitaben yaptığı açılış konuşmasında ”Anneler ne kadar bilinçli olursa çocuklarımızda o denli güçlü olur. Çocuklarımız istiyoruz ki Almanya’nın geleceğine katkıta bulunsun söz sahibi olsun. ” dedi.

IMG_6878

Avcı, Türkçe konusunda dikat çekerek,  İki dilli insanların daha başarılı olduğunu söyledi.  Gürkan Avcı, ”Türkçe dilini iyi bilen, Almanca dilini daha iyi öğreniyor. Türkçe’yi ben evde öğretirim diye bir şey yok. Türkçe okulda öğrenilecek.  Kendi medeniyetini bilmeyen insanları bir takım karanlık merkezler  daha kolay elde ediyor. Bu nedenle Türkçe ve Türk Kültürü dersi çok önemli. Çocuğunuzu mutlaka Türkçe Dersine gönderin.” dedi. Avcı konuşmasına şöyle devam eti, “Sizin devletiniz çok güçlü tüm zorlukları aşacağız, yarın bugünden daha güzel olacak. Kimlerin neslinden geldiğinizi  unutmadan, moralinizi bozmadan hayatınıza devam edin.”

Gürkan Avcı, kurslara Alman komşularında davet edilmesi gerektiğini vurgulayarak,  Türk sanat, resim, müzik ve  mutfağının ne kadar büyük olduğunu onlarda görsün, dedi.

Pasta ve şeker hamuru çalışmasına 2 eğitmen ve 17 kursiyer katılıyor. Şeker Hamuru kursu Karlsruhe DİTİB Merkez Camii’nde başladı.

IMG_6870

IMG_6922


IMG_6885


IMG_6884


IMG_6927IMG_6893