15/04/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Emekilik İçin Türkiye SGK’ya Yatırılan Primin Vergi İadesini Alabiliyorsunuz.

img_3096

haber-haber

KARLSRUHE     3 ARALIK 2016


Almanya’nın Karlsruhe ketinde, vergi danışmanı olarak hizmet veren Mehmet Söyleyici, Borçlanma yoluyla Türkiye’den emekli olanları vergi iadesi konusunda uyardı.

Almanya’nın Karlsruhe ketinde, vergi danışmanı olarak hizmet veren Mehmet Söyleyici, borçlanma suretiyle Türkiye’den emekli olan vatandaşların ödedikleri primlerini vergi iadsi olarak bir kısmını geri alabildiğini söyledi.

Vergi Danışmanı Mehmet Söyleyici, ”Burada ihtiyarlık sigortası anlamında görüldüğü için Alman Maliyesi tarafından o primler Türkiye’ye yatırıldığında belgeleri ile vergi danışmanlarına getirilmesi durumunda işleme dahil ediyoruz ve buradan mükellefler yüksek iadeler elde edilebiliyor.” dedi.

Söyleyici, her sene 01.01’den 31.12’ye kadar olan sürenin geçerli olduğunun altını çizerek, ” Örnek olarak siz 2015’te Yurtdışı Emeklilik için 30.000 Avro yatırdınız. Bunu 2015 vergi işlemine koymadınız unuttunuz ve 2015 vergi bildirimini yaptınız ve Alman Maliyesinden size bildirim geldi. O bildiri geldikten  4 hafta sonra bu hakkınızı kaybedebilirsiniz. Eğer eskiye dönük olarak yapmadıklarınız varsa 4 yıl geriye dönük biz yapabiliyoruz. Hak kaybı burada olmuyor. ”

Söyleyici, çalışanların kimi zaman vergiden düşürülebilecek kalemler konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığına dikkati çekti. Mehmet Söyleyici, vergi beyanında bulunanların çoğu zaman konuları gözden kaçırdığını “Türkiye’de yaşayan anne-babaya yardım edilebildiği ve yardım amaçlı gönderilen paralardan iade alınabildiği gibi, Almanya’da yaşayan ve yardıma muhtaç brüt kazancı 8.000 Avroyu geçmeyen anne-babaya yapılan yardımlarından vergi iadesi alabiliyorsunuz.”  dedi.

Mehmet Söyleyici, çalışanların 2012, 2013, 2014 ve 2015 yılına ait vergi denkleştirmelerini yıl sonuna kadar yaptırabileceklerini ifade etti. Vergi beyanında bulunma zorunluluğu olanlara da, maliye ile sorun yaşamadan, mutlaka beyanda bulunmaları çağrısı yapan Söyleyici, ” Alınan hizmetlerde işçilik masrafları vergi iadesi olarak alınabiliyor, ancak işçilik ücretinin mutlaka ayrı yazılması gerekiyor. Yani aracınızı tamir ettirdiniz, burada işçilik için alınan masrafları vergi iadesinde kullanabiliyorsunuz.” diye konuştu.

Vergi Danışmanı Mehmet Söyleyici 

Hans-Sachs str. 15 76133 Karlsruhe   0721/ 9203550