24/07/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Herkes İçin Bir Festival… MONDO

BW-HABER Karlsruhe

‘MONDO – ein Fest für alle’ ismi altında 50 derneğin bir araya gelerek kutladıkları, eski ismi ile Fest der Völkerverständigung Karlsruhe’de bu gün kapılarını açtı. Karlsruhe Uluslararası Buluşma Merkezi IBZ tarafından organize edilen festivalin açılış konuşmasını IBZ başkanı Barbara Mehnert yaptı. Karlsruhe Belediye başkanı Dr. Frank Mentrup’un konuşmasıyla başlayan festival, sıcak havaya rağmen büyük ilgi gördü.

Bir köşede çaydanlıkta demlenmiş nefis Rize Çayı, diğer köşede, kumda Afrika kahvesi, belkide tercihiniz bir Macar palancsintası olabilir, ünlü Alman patates yemeği, yanında bir buz gibi uludağ gazoz, Thugpa Tibet yemeği şehriye uzun kesilmiş et yada çorba, belkide ‘Sultan Ahmet Köftesi’ bol soğan ve maydanoz, yanında buz gibi ayran. Bunların hepsini Karlsruhe Stephans meydanında bir araya gelen 50 derneğin ortaya çıkardığı renkte bulabiliyorsunuz. Hatta size kısa bir dünya turu dahi olabilir. Farklı güzel mutfaklardan gelen nefis kokular ile birlikte arka planda çalan farklı kültürlere ait müzikler, dans gösterileri. İşte size özetle Karlsruhe’den barış ve huzur dolu bir günün fotoğrafı.

Karlsruhe Okul Aile Birliği’nin yer aldığı yer aldığı festivalde, Guttenberg Kültür Derneği’de farklı bir tat ile festivalde yer aldı. Sultan Ahmet Köftesi, ekmek arası sucuk yanında buz gibi ayran. Artık kulağa hoş gelen bu isimleri Avrupa’nın göbeğinde bulmak çokta zor değil.

Bollywood dans grubu, Yunan dans grubu, İran dans grubu, hip hop dans grubu, İskoç ve İrlanda müzik grupları, Sırp, Meksikan, Latin Amerika, Bulgar,Bolivya gibi gir çok dans grupları sahne aldı. 35 inci kez düzenlenen MONDO festivali sıcak ve bunaltıcı havaya rağmen büyük ilgi gördü.