20/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Göçmen kökenlilerin onurlu yaşam hikayeleri

BW-HABER Karlsruhe

Karlsruhe Belediye binasında açılan bir sergi, göçmenlerin onurlu bir o kadarda zor hayatını resim sergisi ile gözler önüne serdi.
Karlsruhe Uyum Dairesi ve Karlsruhe Eğitim Fakultesi öğrencileriyle birlikte, ‘Göçmen kökenlilerden Onurlu Hayat ‘ konulu resim sergisi açılışına Karlsruhe Belediye başkanı Martin Lenz, Karlsruhe Uyum Dairesi Başkanı Meri Uhlig, Uyum Dairesinden Mirjana Diminic katıldı. Açılış konuşmasını Martin Lenz yaptığı etkinlik sonrası, göç hikayesi sahipleri uzun, meşakatli ve tehlikeli yolcuğu anlattı.Göçmen kökenlilerin konut öyküsününde anlatıldığı sergi açılışında, karşılaşılan ırkçı ve ayrımcıkla ilgili kesitler ortaya serildi. Özellikle konut piyasasında kaşılaşılan ayrımcılık, iş piyasasında ve meslek eğitiminde yabancı isimere uygulanan kısıtlamalar konu edildi.

Karlsruhe öğrencileri Paula Dietenberger, Guillermo Puerta Domínguez, Jose Ricardo Castro Coiro ve Alejandro Santana Acevedo konut durumları hakkında birbirlerine açıklamalarda bulundu. Eğitim fakültesi öğrencilerin karşılıklı kültür değişimi ve fotoğrafçılığa olan ilgileri böyle bir sergi yapma fikrinin ortaya çıkmasını sağladı. .Resimlere Karlsruhe’li insanlar göçmen ve göçmen kökenli olmayanlar tasvir edildigöçsüz tasvir edildi. Portreler çoğunlukla analog bir kamerayla çekildi. Bu fotoğrafçılık biçimi, her bireyin bireyselliğini vurgulamak için yapıldığı altı çizildi.

Göç hikayelerinden biride Mulue ait. Eritre’de başlayan ve Almanya’da biten uzun ve tehlikeli yolculuğu anlatan Mulue Sahra çölünden, İtalya üzerinden Almanya’ya geçişi, karşılaştığı konut ve meslek sorununu anlattı.