20/04/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

İslam Dersi Kalıcı Oluyor

IMG_8721

BW – HABER                       STUTTGART

İslam Dersine İlgi Olacak mı?

Baden – Württemberg Eyaletinde 2018  tarihinde okul müfredatına alınacak olan İslam Dersi için çalışmalar devam ediyor. Ankara Ünv İlahiyat Fakültesi öğretim üyeleri  Prof.Dr. Mualla Selçuk, Prof.Dr. Cemal Tosun, Almanya ve Türkiyeden katılan akademisyen ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla Karlsruhe’de Erasmus programı çerçevesinde Baden Württemberg Eyaletinde okullarda din dersi konulu üç günlük bir çalışma programı gerçekleştirildi.

BW Eyaletinde 38 yeni okulda daha İslam Dersinin okul müfredatına katılması ile eyalette toplam 69 okulda İslam dersi verilmekte.Bir çok farklı statüdeki okullarda toplamda 60 öğretmen görev yapmakta. Stuttgart’ta bulunan Kültür Bakanı  Andreas Stoch İslam dersine velilerin ilgisinin olup olmayacağını merak ediyor.  Bakan Andreas Stoch sadece İslam dersi değil aynı zamanda, sınıf arkadaşı bir Hristiyan’ında dinini öğrenecek olamasının karşılıklı anlayışı geliştireceğini düşünüyor.

İslam dersi okullarda 2006/2007 tarihinde pilot proje olarak uygulanmaya başlanırken, 2013 / 2014 tarihinde proje süresiz olarak uygulamaya konuldu. Model proje bu tarihten sonra bir çok okulda uygulanmaya başlandı.

Türkçe Dersi Ne Olacak ?

Almanya’da 4 milyon müslüman yaşıyor. Berlin’de uzun zamandır uygulunan İslam dersi projesine katılan öğrenci sayısı 5.211 den 4.849 öğrenciye geriledi. BW Eyaletinde 4.200 öğrencinin katıldığı İslam dersi 2018 yılında resmi olarak uygulamaya geçildiğinde Türkçe derslerini menfi yönde etkileyeceği iddialarını biraz daha ileri götürerek Türkçe derslerinin sonu iddiasında bulunanlar bile var. Konu ile ilgili olarak hem Türkiye devleti hemde Almanya’da bulunan resmi makamlar  çalışmalarını sürdürüyor.

Sorunun Türkçe ders saatine, İslam dresinin gelme ihtimali, endişeleri artırıyor. Türkçe dersi öğleden sonra olan okullarda herhangi bir değişiklik olmayacakken, sabah saatlerinde verilen Türkçe dersinin etkileneceği belirtiliyor.

IMG_5014