30/11/2022

BW News

Nachrichten aus der Welt

Karlsruhe DİTİB Camisine Saldırı Düzenlendi

BW-HABER Karlsruhe
Almanya’da Cami Önünde Asılı Bayrak Yakıldı

Almanya’nın Karlsruhe kentindeki Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı Karlsruhe Merkez Camisi’ne gece saatlerinde saldırı düzenlendi. Cami görevlilerinin cami alt kattında düzenleme çalışması yaptığı esnada, kimliği belirsiz kişi veya kişilerce bayrak direği kırılarak alınan DİTİB logolu bayrak cadde üzerinde yakıldı.

Karlsruhe’de Cami İstemeyen Küçük Bir Azınlık Var
Karlsruhe Merkez Camii yönetimi, camiye ait arsa üzerine minareli bir cami yapma projesi bulunuyor. Ancak göçmen karşıtı bir grup tarafından başlatılan ‘ Cami Karşıtı’ propaganda ile bölgede müslümanlarla diğer grupların arası açılması hedefleniyor. Karlsruhe kentinde dağıtılan broşürlerde minareli camiye hayır diyen göçmen karşıtı grup halkın camiye karşı çıkmasını istiyor.

Karlsruhe’de Sağ Popülizme Yer Yok
Karlsruhe kenti Almanya’nın en barışçıl ve sakin kentleri arasında bulunuyor. Sağ popülist artışı Karlsruhe kentinide tehdit etmeye başladı. Karlsruhe’nin sevilen Belediye Başkanı Dr. Frank Mentrup (SPD) aşırı sağa karşı halkı birlikte mücadele etmeye zaman zaman çağırıyor. Mayıs ayının başında düzenlenen aşırı sağ karşıtı yürüyüşe Karlsruhe’den bir çok farklı grup destek vermiş ve ırkçılığın Karlsruhe’de barınamayacağı altı çizilmişti…