30/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Karlsruhe Van Şehri İle Kardeş Oldu

IMG_4079

 


BW-HABER    Karlsruhe  3 Ağustos 2016


Karlsruhe şehrine bir kardeş daha geliyor. Van şehri delegasyonu, Karlsruhe ile proje kardeşliği imzalarını attı. 2009 yılından beri Karlsruhe şehriyle görüşmelerini sürdüren Van şehri delegasyonu, Van  belediye başkanı Bekir Kaya ve yardımcısı Hatice Çoban’ın da  katıldığı, Karlsruhe belediye binasında düzenlenen imza töreni ile resmen kardeş şehir kervanına katılma başarısını gösterdi.

Van belediye başkanı Bekir Kaya ve yardımcısı Hatice Çoban ile bir süre makamında görüşen Karlsruhe Belediye başkanı Dr. Frank Mentrup, büyük salonda yaptığı konuşmada tüm göçmen kökenlilerin sosyal hayata katılması yönünde eşit imkanlar verdiklerini söyledi. Dr. Mentrup, Van şehri ile teknik, alt yapı çalışmaları dışında kültür alış verişininde olacağını söyledi.

Van belediye başkanı Bekir Kaya’da gerek belediye yapısı , gereksede siyasi olarak farklı olduklarını belirterek, muhalif duruş sergiliyoruz dedi. Bekir Kaya, Van şehrinin önceliğinin alt yapı olduğunu belirterek, hızlı göç alan Van şehrinin  sorunlarının  çözümü noktasında Karlsruhe belediyesi ile işbirliğine gidileceğini söyledi.

Karlsruhe belediye başkanı Dr. Frank Mentrup;  Van belediye başkanı Bekir Kaya’ya, kravat, Karlsruhe Saray tablosu, Hatice Çoban’a da eşarp hediye etti. Bekir Kaya’da, Dr. Frank Mentrup’a Van şehrinin özelliklerini belirten porselen tabak hediye etti. Konuşmaların ardından her iki belediye başkanıda kardeş şehir protokolünü imzaladı.İmza töreni ardından düzenlenen kabul programında katılımcılara  ikramda bulunuldu.

Van şehrinin kültür zenginliği ve doğası, kardeş şehir seçilmesinin nedenlerinden biri oldu. Başarılı organizasyonlar ile belediye meclis azası Lüpo Cramer, Van şehrinin seçiminde etkin olan ismlerin arasında yer almayı başardı.