13/04/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Karlsruhe’de Rehine Krizi

Karlsruhe’de yaşanan rehine krizi kansız bitti. Polis zanlının tek başına hareket ettiğini açıkladı.

BW-HABER Karlsruhe

20 yaşındaki zanlı eczaneye yapılan operasyon ile gözaltına alındı. Cumartesi günü çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı. Türklerin yoğun olduğu Karlsruhe Südstadt bölgesi Ettlinger sokağı üzerinde yer alan ve göçmen bir aileye ait eczaneye akşam saatlerinde 20 yaşında bir genö girdi. Elinde kuru sıkı tabancası olan zanlı 11 kişiyi rehin aldı. Rehinelerden 9 kişi bina içine kaçmayı başardı.
Karlsruhe’nin merkezinde meydana gelen olayda polis geniş bir alanda trafiği kapattı. Olay yerine yakın 3 konser iptal edilirken, araç otoparklarına giriş çıkış yasaklandı. Bölgedeki bina sakinlerine evlerine giremezken, Nebenius sokağında bulunan bir okul geçici konaklama yeri olarak düzenlendi.

Zanlının arka planı yok
Karlsruhe polisinden bir sözcüye göre, Karlsruhe eczanesinde rehin aldığı iddia edilen kişinin bir suç ortağı olabileceğine dair ilk şüphe doğrulanmadı. 20 yaşındaki zanlı tek başına hareket etti. Rehin almanın nedenleri hala belirsiz. Polis, beş saatlik bir operasyonun ardından rehin alma işleminin Cuma akşamı sona erdiğini açıkladı.Özel kuvvet, binaya girerken 20 yaşındaki bir şüpheliyi tutukladı. Polis sözcüsü Dennis Krull, rehinelerin zarar görmeden kurtarıldığını söyledi.

Dokuz rehine binada saklanmayı başardı
Rehine krizinde polis 7 kişi olduğunu açıklasada daha sonra bu sayının 11 olduğu açıklandı. 11 rehineden 9 u binaya saklanarak olay yerinden kaçmayı başardı. Elinde 3 rehine ile polislerle saatlerce pazarlık yapan zanlı yapılan bir operasyon ile tutuklandı. Operasyona 350 polis katıldı.
Karlsruhe Belediye Başkanı Dr. Frank Mentrup olay ile ilgili olarak bir açıklama yaparak, polislere teşekkür etti. Başkan Mentrup kimsenin zarar görmeden olayın kapanmasının sevindirici olduğunu söyledi.