13/07/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

KTM Korosundan Muhteşem Konser

img_8588


BW-HABER 

Karlsruhe 6 Şubat 2017


Karlsruhe Türk Müziği Korosu Derneği Karlsruhe IBZ’te Verdiği Konser 2017’de Çok Konuşulacak

Karlsruhe Türk Müziği Korosu Derneği tarafından şef Ahmet Ceylan yönetiminde  Karlsruhe IBZ Salonunda verilen  muhteşem konser büyük beğeni ile karşılandı. Karlsruhe kentinde 35 kişilik bir kadro ile kurulan ‘Türk Müziği Korosu Derneği’, Türkçe’ye ilgiyi artırmak amacıyla 2 bölümden oluşan bir konser verdi. Uzun zamandır çalışmalarını yaptıkları konser müzik severlerden tam not aldı.

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı hamiliğinde, Berlin Büyükelçiliği ve Karlsruhe Başkonsolosluğu’nun güçlü destekleriyle T.C. Karlsruhe Eğitim Ataşeliği tarafından 2015 yılı Ekim ayı itibariyle başlatılan “Haydi, Türkçe Konuş Benimle!” adlı dil, kültür ve eğitim kampanyası müzik alanında da hayata geçirdiği korolar, enstrüman kursları ve konser etkinlikleriyle faaliyetlerini devam ettiyor.

İstiklal Marşını Ezberleyene ödül

Karlsruhe EğitimAtaşesi Gürkan Avcı açılış konuşmasında bir yılı aşkın zamandır devam eden ‘Haydi Türkçe Konuş Benimle’ kampanyasını Milli Eğitim Bakanlığı hamisinde yürütüldüğünü, Berlin Büyükelçiliği ve Karlsruhe Başkonsolosluğunun güçlü destekleriyle Baden Bölgesinde Türkçe’nin etkinliğini artırıldığını ifade ederek, ‘Az önce İstiklal Marşımızın 10 kıtasını ezbere okuyan 78.inci yavrumuzdu İnşallah bu rakam 200-300 olacak.’

Türkçe vatandaşın ayağına geliyor

‘Dilimizi kültrümüzü, tarihimizi, farklı entrümanlarla, farklı yöntemlerle ifa ediyoruz okullardan Türkçe dersini çıkarıp vatandaşlarımızın ayağına getiriyoruz. Müziğin o dilinden gücünden olabildiğince istifade ediyoruz. Karlsruhe Türk Öğrenci derneği 1955 yılında kuruldu. Bu öğrenciler burada doğdu ve büyüdü. Amatör olarak başladıkları koroda Türk müzğinin en kadim en mutena örneklerini sergileyecekler.Türk müziğinin duayenlerini, ebediyete intikal etmiş sanatçıların isimleriyle müsemma olmuş şarkılarını bize sunacaklar.

Ensar Arslan’a İstiklal Marşı Ödülü

Ensar Arslan 10 kıta İstiklal Marşını ezbere okurken salonda bulunan protokol ve müzik severler İstiklal Marşını ayakta dinlediler. Ensar Arslan (7) gösterdiği performans ve Almanya’da 5 inci generasyon olmasına rağmen düzgün Türkçesi ile okuduğu İstiklal Marşı salonda bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı eski müşaviri, Türkiye Maarif Vakfı Müetevvelli Heyeti üyesi Prof. Ayşen Gürcan’ı duygulandırdı. Prof Ayşen Gürcan, ‘ 5 gündür Almanya’dayım bana Türkiye’nin eksikliğini hissettirmediniz. Bu yavrumuzun İstiklal Marşı okuması beni derinden etkiledi.” sözleri ile Ensar Arslan’ı tebrik etti.  İzmir eski milletvekili ve Büyükelçi Zekeriya Akçam, Ensar Arslan’a madalya, takdir beratı ve hediyelerini verdi.

Müzik eğitim aracı

Türk müziğinin özellikle Almanya’daki çocuk ve gençlerin dil ve kültür öğrenimi için en efektif eğitim aracı olma işlevselliği esas alınarak müziğin gücünden, etkisinden ve katkısından yararlanmak amacı ile düzenlenen konser etkinliğinde üniversite öğrencileride yer aldı.

KTMK konseri nostalji şöleni oldu

Toplamda 35 koristten oluşan KTM Korosu nostaji müziğin, TSM en güzel örneklerini verdi 18:30’da başlayan konser akşamın geç saatlerine kadar sürdü. Zeki Müren’den suzinak makamında ‘Şimdi Uzaklardasın’  parçası ile başlayan konser, yine Zeki Müren’den ‘Benim güzel manolyam’ eserini müzik severlerin beğenisine sundu. ‘Neyleyim köşkü neyleyim sarayı’ ve ‘Çile Bülbülüm’ ile birinci bölüm tamamlanırken ikinci bölümde İlker Düzgün ‘Öyle sarhoş olsam’ eseriyle Tanju Okan ve Cem Karacayı aratmadı.

Üst Düzey Katılım Dikkat Çekti

KTMK Derneği konserine Maarif Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Ayşen Gürcan (2011–2013 yılları arasında ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bakan müşaviri), Zekeriya Akçam, Mahmut Özdil ve Kemal Bulut, Gülen Adalı, Zeynep Bilgin, Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol, Stuttgart Başkonsolosu Ahmet Akıntı, Müsiad Karlsruhe Başkanı Burhan Sağlam, Müsiad Karlsruhe Yönetimi Erdem Arın, Tuncay Ulusoy, Erkan Çelik, Nihat Kılıçer, UETD Baden Bölge Başkanı Levent Polat, UETD Karlsruhe Başkanı Sedat Demir, BTOAB Federasyon Başkanı Kemal Ülker, Gaggenau OAB Başkanı Mahmut Pervaneli, Oberndorf OAB Başkanı ve Oberndorf OAB Başkanı İsmail Kılıçarslan,Baden-Baden OAB başkanı Mehmet Demirel, siyaset bilimci Yakup Dıvrak ve STK temsilcileri, müzik severler katıldı.

Hizmet Ödülü Güler Aydın, Zeliha Reçber ve Ahmet Ceylan’a

Karlsruhe Türk Müziği Korosu yöneticisi Zeliha Reçber yaptığı çalışmalardan, KTM Korosu koro şefi Ahmet Ceylan Türk Müziği ve Türkçe’ye verdiği hizmetten dolayı, KTMK konser ve etkinlikte ana sponsor olan Ilovebaden-baden.de portal ve firma sahibi Güler Aydın hizmet ödülüne layık görülerek, Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli heyeti üyesi Prof. Ayşen Gürcan’dan madalya ve beratlarını aldı. Prof. Ayşen Gürcan çalışmalarından dolayı tebrik etti, toplum için yapılan çalışmaların önemine değinerek ‘Sizlerin bu çalışmalarınız bizlerden de destek görecektir.’  diye sözlerine ekledi.