12/07/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Otomatik Bilgi Konusunda Uyarı Geldi !!!

BW-HABER Karlsruhe

Konu ile ilgili olarak İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu şu açıklmayı yaptı:

Farklı sosyal medya mecralarında kendisini Sosyal Güvenlik Uzmanı olarak tanıtan bazı kişiler tarafından ‘Otomatik Bilgi Paylaşımı’ hususunda yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızı ilgilendiren noktalarda doğruluk payı olmayan açıklamalar yapılmakta, televizyon programları yayımlanmaktadır.

Bu açıklamalarda bulunan şahıslar, gerçeklere aykırı olarak ’Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile anlaşma yaptıklarını, dolduracakları bir form ile bilgilerinin paylaşılmasının önüne geçileceğini’ iddia ederek, vatandaşlarımızdan ücret talep etmektedirler. Böylece bu kişiler, vatandaşlarımız için çok hassas olan bir meselede yanlış bilgiler ve varsayımlarla onları endişeye sevk etmekte, bazı kamu kuruluşlarımızı da töhmet altında bırakmaktadırlar. Böylelikle adeta dolandırıcılık yapmakta, haksız kazanç temin etmektedirler. Vatandaşlarımızın hiçbir şekilde bu kişilere itibar etmemelerini tavsiye ederim. Ayrıca reklamlara kanarak bu kişilere para kaptıran vatandaşlarımızın suç duyurusunda bulunmalarını öneririm.

Otomatik bilgi paylaşımına gelince; kısıtlı bir bilgi paylaşımının 2019 yılı itibarıyla başlatıldığı Norveç dışında herhangi bir ülke ile otomatik bilgi paylaşımı yapılmamaktadır. Vatandaşlarımız, bulundukları ülkelerdeki konsolosluklarımızdan bu konularla ilgili ücretsiz olarak hizmet alabilmektedirler. Arzu ettikleri takdirde avukatlara danışabilirler. Ancak bunların dışında kendi menfaatleri gereği fırsatçılara itibar etmemeleri ve kimseye gereksiz yere herhangi bir ücret vermemeleri gerektiğini hatırlatırım.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Not: Norveç’te yaşayan vatandaşlarımız da fırsatçılara itibar etmesinler. Konsolosluktan bilgi alsınlar veya arzu ederlerse bir avukata danışsınlar.