17/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Oy Torbaları Ankara’ya YSK ve Siyasi Temsilciler Nezaretinde Gönderildi

BW-HABER

Karlsruhe 20 Haziran 2018


Türkiye’de 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için Almanya’da kullanılan oylar farklı havalimanlarından  uçakla Türkiye’ye gönderildi. Oy kullanılmasından, ulaştırmasına kadar büyük bir titizlikle konuyu takip eden, Karlsruhe Başkonsolosu Nevzat Arslan, yoğun katılımın yaşandığı Karlsruhe bölgesi seçmenlerinin oy pusulularını diplomatik turuncu torbalarda Ankara’dan gelen siyasi parti ve YSK görevlilerine teslim etti. 

Almanya’da 7 -19 Haziran tarihleri arasında seçmenler tarafından kullanılan oylar, turuncu diplomatik torbalarda, 13 seçim bölgesinden havalimanlarına toplanarak 24 Haziran akşam saatinde sayılmak  üzere Ankara’ya gönderildi. Almanya’ya gelen uçaklar buradan; Avusturya, Danimarka, Hollanda, İngiltere’de toplanan diplomatik turuncu oy torbalarını alarak Ankara’ya döndü. 

Münih havalimanında toplanan Karlsruhe, Stuttgart, Münih, Nürnberg, İsviçre diplomatik turuncu torbalar buradan Türk Hava Yolları konteynırlarına oradan da THY uçağının kargo bölümüne yüklendi. Torbalar; Karlsruhe , Stuttgart, Nürnberg ve Münih’den gelen sandık saklama komisyonu ve Türkiye’den gelen siyasi parti temsilcileri ve YSK görevlilerinin nezaretinde Türk Hava Yollarına ait kargo konteynerlerine konuldu. Buradan da THY uçağının kargosuna yerleştirildi. 

Almanya’daki Türk vatandaşları, 13 gün süresince 13 başkonsolosluk bölgesinde oy kullanılmıştı. Berlin, Hannover ve Hamburg’un yanı sıra Münih, Nürnberg, Karlsruhe, Frankfurt, Essen, Münster, Düsseldorf, Stuttgart ve Mainz başkonsolosluk bölgelerindeki seçim merkezlerinde oy kullanma işlemi dün sona ermişti.