05/12/2023

BW News

Nachrichten aus der Welt

Schillerschule Elterncafe Hizmete Açıldı

BW-HABER

Almanya’nın Karlsruhe kentinde; öğrenci velileri ve farklı milletlerden oluşan annelerin birbirlerini tanıması için yeni bir merkez açıldı. Elterncafe olarak litarütüre geçen eğitim merkezine yeni bir halka daha katılması memmuniyet yarattı. Schillerschule Karlsruhe’de ”Die Arbeiterwohlfahrt” (AWO) derneği tarafından 3 üncüsü açılan Elterncafe öğrenci velilerini buluşturup, farklı milletlerden insanların birbirlerini tanımasına yardımcı olacak.

Yeni Elterncafe yöneticisi, Ayfer Şahintürk farklı göçmen annelerden oluşan katılımcılara ücretsiz Almanca kursununda verileceğini söyleyerek konuşmasına şöyle devam etti, ” Elterncafe Tandem Okul Yardım çalışmasını 2011 yılından bu yana Schillerschule’de yapıyorum. Bu gün katılım çok yüksek. Burada yaptığımız çalışmaların başında, Çarşamba günleri Almancaları olmayan annelere Türkçe tercümeli, Perşembe günleride uluslararası anneler için programlar düzenliyoruz. Ayrıca Almanca problemi olanlar içinde Cuma günleri Almanca kursları mevcut.”

AWO sorumlusu Barbara Mehnert ”Bu gün çok misafiri burada görmek mutluluk verici, hedefimiz, uyum, eğitim ve toplumun biraraya gelmesi ve bizim birlikte çalıştığımız partnerlerimiz var, bunların arasında Karlsruhe Uyum Dairesi ve Schillerschule var. Bunun yanında kontakta olduğumuz Karlsruhe Yabancılar Meclisi, IBZ, gibi kurumlarda var. Bu zamanda dayanışma, adalet, uyum, insanların eşitliği, tolerans, özgürlük gibi değerleri taşımalı korumalıyız. ” Açılış toplantısına Karlsruhe Uyum Dairesi başkanı Meri Uhlig, Karlsruhe Yabancılar Meclisi Üyesi Deli Evangelia , Schillerschule okul müdür Diana Grust ve davetliler hazır bulundu.

AWO sorumlusu olarak 3 Elterncafe yöneten Firdevs Kaplaner‘de cafelere herkesin başvuru yapmadan katılabileceklerini Çarşamba ve Perşembe günleri, saat 08:30 ile 11:30 arasında Elterncafelerde etkinliklerin olduğunu ifade etti. Firdevs Kaplaner amacın uluslararası anneleri biraraya getirmek ve annelere eğitim vererek çocukların okul başarılarını yükseltmek olduğunu söyledi.

Elterncafe her Çarşamba ve Perşembe günleri sabah 09:30’dan 12:30 kadar faaliyet gösterecek. Ayrıca Cuma günleri ücretsiz Almanca kursu düzenlenecek. Katılımcı velilere her hafta farklı konularda bilgi verilecek.