17/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Tos ve Rrahmani Ailesinin Mutlu Günü

Şengül ve Mustafa Tos ailesinin oğlu Fazlı Tos, Lumnije ve Enver Rrahmani ailesinin kızı Arberesha Rrahmani Karlsruhe Diva Event düğün salonunda gerçekleşen  düğün töreniyle hayatlarını birleştirdi.

Genç çift Mustafa Ceceli’nin ”Gül Renginde” müziği ile güller arasında piste gelerek ilk danslarını yaptılar. Konya ve Kosovalı aileler her iki kültürün oyun havaları ve genç   çiftlerinde katılımı ile pistten hiç inmediler. Konya kaşık oyunu ile başlayan oyunlar, İç Anadolu’nun köçek oyunu, damat halayı, Kosova  yöresel müziklerin eşliğinde yerel kıyafetler ile  halk dansları gösterileri muhteşem bir kültür şölenine dönüştü. 

Genç çiftler Arnavutça ve Türkçe ezgiler ile her iki halkın kültürlerinin birbilerine ne denli yakın olduğunu ispat ettiler. Arnavutça ”Eminem”, ”Yalan”, ”Yallah Şöför”, ”Leylim Ley” parçalarını Kosovalı misafirler hep birlikte söylerken, ikinci bölümü Türkçe  söylediler. 

Davete çok sayıda misafir katıldı. Diva Event Salonun organizasyonu yine göz doldurdu. Düğünde sahne alan Grup Karizma, detone olmayan ses, kaliteli müzik ve efeksiz; saz, gitar ile düğünlerde ki müzik standartının çok üstünde insana dinleme zevki verdi.  

Tarih tekkür etti.

1389 da 1. Murat tarafından özgürlüğüne kavuşturulan Kosova’ya özellikle Konya eşrafından önemli sayılan aileler göç ettiler. Bu nedenle Kosova ve Türkiye kültürünün bu kadar benzeşmesinin temelinde Konya halkının katkısı büyük oldu. Tarih tekkür ediyor ki Konyalı Fazlı Tos ve Kosova’lı Arberesha Rrahmani hayatlarını ülkelerinden kilometrelerce uzakta birleştirdiler. Her iki aileyede hayırlı olması en büyük dileğimiz. 


Konya Kaşık Oyunu diye yazılır.. böyle oynanır…