13/07/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Türk -Alman Ekonomi Günü Karlsruhe’de düzenlendi. Almanya ile ekonomik ilişkiler gelişiyor

BW-HABER Karlsruhe
Türk Alman Ekonomi Günü münasebetiyle Karlsruhe IHK Binasına önünde Türk Bayrağı dalgalandı

Almanya’nın Karlsruhe kentinde Türk-Alman Ekonomi Günü düzenlendi. Karlsruhe Ticaret Odası binasında düzenlenen ekonomi gününe; Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, IHK Karlsruhe Başkanı Wolfgang Grenke, MÜSİAD Genel başkan Yardımcısı Davut Altunbaş, Karlsruhe Başkonsolosu Mahmut Niyazi Sezgin, Karlsruhe Belediye Başkanı Dr. Frank Mentrup IHK Karlsruhe’den Michael Baukloh, Jenny Geis, Dr.Arne Rudolph, IHK Hanau-Gelnhausen-Schlüchtern Salih Taşdirek, Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası’nda Genel Sekreter Okan Özoğlu, MÜSİAD Karlsruhe Şube Başkanı Kamil Manzak, MÜSİAD Karlsruhe Şube yöneticileri, MÜSİAD Stuttgart, Mannheim, Berlin, İsviçre Şube başkan ve yöneticileri, firma temsilcileri ve davetliler katıldı.

Karlsruhe IHK binasında düzenlenen Türk-Alman Ekonomi günü sebebiyle şehir merkezinde bulunan IHK binası önüne Türk Bayrağı asıldı.

Konuşmacılardan IHK Karlsruhe Başkanı Wolfgang Grenke, Türkiye ile Almanya’nın ticari hacmini ve ilişkilisini rakamlarla açıklamak gerek diyerek konuşmasına şöyle devam etti , ‘Almanya, Türkiye’nin en önemli ticaret ortağı ve en büyük yabancı yatırımcılarından biridir. İkili ticaret hacmi 2022 yılında 51,6 milyar euro ile rekor değere ulaştı. 2021 yılına kıyasla Türkiye’nin Almanya’ya ihracatı yüzde 26,7 artışla 24,6 milyar avroya, Türkiye’nin Almanya’dan ithalatı ise yüzde 32,4 artışla 27 milyar avroya yükseldi. Türkiye’de 8.000’e yakın Alman şirketi ve Alman sermayeli Türk şirketi faaliyet gösteriyor.’

Türkiye’nin genç ve yetişmiş nüfusa sahip olduğunu ifade eden IHK Karlsruhe Başkanı Wolfgang Grenke coğrafi olarakta Türkiye’nin Avrupa ve Asya için iyi bir yerde olduğunu ifade etti. Konuşmasının ardından Başkan Kamil Manzak Wolfgang Grenke’ye bir plaket takdim etti.

Karlsruhe Belediye Başkanı Dr. Frank Mentrup‘ta vidyo konferans ile katıldığı konuşmasında her iki ülke arasında derin bağların bulunduğunu ifade ederek bunu geliştirmeliyiz dedi.

Büyükelçi Ahmet Başar Şen konuşmasına , böyle bir organizasyonunn IHK’da yapılması memnuniyet verici olduğunu ifade ederek Türkiye Büyükelçisi olarak burada konuşmak onur verici dedi. Büyükelçi Şen,’Türk Alman ticaret hacmi 2022 senesinde 50 milyar Eurodan fazla oldu. Almanya Türkiye için en önemli ihracat ülkesi. Geçtiğimiz Eylül ayına kadar yapılan ticaret 53 milyar Euro oldu ve 2022 senesinin rekoru geçildi. Türkiye dış ticarette bunu daha yüksek bir çıtaya taşımak, geliştirmek istiyor.

Alman enerji firması EN-BW ile Borusan Türkiye’nin bir çok yerinde yatırımlar yaptılar, ortak rüzgar enerjisi, su enerjisi, güneş enerjisi gibi alanlarda yatırımları var ve bunları geliştirmeye devam ediyorlar. Toplamda 100’den fazla firma Baden-Württemberg’den yatırım amaçlı Türkiye’de bulunmakta. Beklentilerimiz bu yatırımların daha derinleşmesi ve daha da büyümesi yönünde.’

‘Ekonominin tüm potansiyelini kullanalım ve daha büyük projelere adı atılım yapalım. Türkiye Avrupasız, Avrupa’da Türkiyesiz düşünülemez.Bu; tarihi, ekonomik ve sosyal olarakta böyle. Her iki taraf içinde böyle.’ dedi.

MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Davut Altunbaş yaptığı konuşmada MÜSİAD’ın çalışmalarına dikkat çekti. Davut Altunbaş konuşmasında şunlara değindi, ‘1990 yılında 6 genç işadamı ile kurulmuş olan MÜSİAD bugün 14 binden fazla üyesi olan 60 binden fazla firmayı bünyesinde barındıran yurt içinde 84, yurtdışında 89 olmak üzere 173 noktada faaliyet gösteren Türkiye’nin ihracatına %20 lik pozitif etki yapan, Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu konumundadır. Göçün 62 inci senesi olması sebebiyle oluşan kültürel ve ticari işbirliklerinden dolayı Almanya’ya gelirken duyduğum mutluluğu hepinize ifade etmek isterim.Bunun yanında Türkiye’ye yerleşen Alman dostlarımızı görmekten mutlu olduğumu ifade etmek isterim.’

Türk – Alman Ekonomi Günü ev sahibi olan Karlsruhe MÜSİAD başkanı Kamil Manzak konuşmasında Türk-Alman işbirliğinin tarihi geçmişine atıfta bulundu. Başkan Manzak, ‘4 milyon insanınmız; ekonomiye, politikaya ve sosyal hayata büyük katkı sağlıyorlar. Aynı zamanda tabiki Almanya, Türkiye ilişkisine büyük katkı sağlıyorlar. Almanya-Türkiye arasında ticaret hacmi giderek büyüyor. Bu işbirliğinde Baden-Württemberg eyaletinden 8,1 milyar Euro katkı var. Almanya genelinde ise 51,8 milyar Euro ya ulaşarak rekor kırdı.’


‘Karlsruhe Müsiad olarak bu gelişmelerden, hemde genç iş insanlarını ticaret hayatına kazandırdığımızdan dolayı gurur duyuyoruz.3000 den fazla insana iş imkanı veriken, çok sayıda gence meslek yeri imkanı verdik. Bildiğimiz meslek eğitimini devam ettirmek istiyoruz. Karlsruhe MÜSİAD içinde farklı sektörler var. Gıda, otomobil ve inşaat gibi bir alanda çalışıyoruz. Genç MÜSİAD bizim için öenmli bir bölüm. Gençelere bu noktada yardımcı olup onları iş dünyasına kazandırıyoruz.
MÜSİAD olarak Türkiye’den gelen gençlerin buraya uyum sağlamasına yardımcı oluyoruz.İleride onların alternatif daha iyi bir gelecek yakalamalrı için elimizden geleni yapıyoruz. Bu ilişkinin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. ‘ Dedi.

Konuşmaların ardından, Türkiye ve dünyanın farklı noktalarında faaliyet gösteren Türk ve yabancı firma temsilcileri yapılan çalışmalar konuusnda bilgi verdi.

M.Ali Erdogan, Head of Global Marketing & Communication at SAMPA Group adına vidyo konferans yoluyla katıldığı toplantıda şirketin çalışmaları konusunda bilgi verdi.

Özellikle otomillerin pil ihtiyaçlarını karşılan, sürdürülebilir enerji ve bunların geri dönüşümü konusunda, Farasis GmbH yöneticisi Dr. Stefan Bergold bir konuşma yaptı.


Tusaş GmbH yöneticisi Dr. Özkan Altay , Türkiye’nin son dönemlerde büyük çaba göstererek üretmeyi başardığı ve dünya sıralamalarında üst seviyelere çıkan hava savunması konusunda yaptığı konuşma büyük ilgi gördü.

Türk – Alman Ekonomi Günü toplantısı sonunda bir panel düzenlendi. Yöneticiliğini Robert W. Huber’in yaptığı panelde, Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası’nda Genel Sekreter Okan Özoğlu, MÜSİAD İstanbul Başkanı Davut Altunbaş ve IHK Hanau-Gelnhausen-Schlüchtern’den Salih Taşdirek yer aldı.

Panelde yeni yatırım, sürdürülebilir enerji, çevre koruma gibi konular üzerinde konuşmalar yapıldı. MÜSİAD İstanbul Başkanı Davut Altunbaş, Türkiye’nin Avrupa için güvenilir, sağlam bir yatırım ve iş gücü potansiyeline sahip ülke olduğunu ifade etti.

Panel sonrası çekilen aile fotoğrafı ile Türk – Alman Ekonomi Günü bitti. Karlsruhe’de ilk defa MÜSİAD karlsruhe Şubesi tarafından düzenlenen etkinlik büyük ses getirdi.