17/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Türk Kadınlar Derneği Başkanı Mine Kılıçer İlk Gün Oy Kullandı

Birinci gün sakin geçti

Yurtdışı oy kullanma birinci günü geride kaldı.

BW-HABER – Karlsruhe

Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için gümrük kapıları ve yurt dışı temsilciliklerinde 27 Nisan Perşembe günü sabah 09:00 ‘da oy verme işlemi başladı. Almanya’nın Karlsruhe kentinde Başkonsolosluk binası dış alanına kurulan semen merkezi ilk ziyaretçilerini sabah 09:00’da kabul etmeye başladı. Perşembe günü sabah saatlerinde başlayan yoğunluk öğle saatlerinde yerini uzun kuyruğa bıraktı.

Karlsruhe Başkonsolosluğu arka bahçesinde kurulan dev çadırda oy veren vatandaşlar, hafta içi 6 sandık, hafta sonu ise 10 sandıkta oy verecekler. Yoğunluğun yaşanacağı hafta sonları için tüm hazırlıkların yapıldığı ve vatandaşların oylarını kullanırken bir sıkıntı yaşanmaması için gerekli önlemlerin alındığı ifade edildi.

Yurt dışındaki seçmenlerin sandıkları 75 ülke ve 156 yerdeki yurt dışı temsilciliğinde sandık kurulları oluşturuldu. Gümrük kapıları ve yurt dışı temsilciliklerinde 27 Nisan Perşembe günü oy verme işlemi resmen başladı. Yurt dışı temsilciliklerde oy verme işlemi 9 Mayıs’ta sona erecek.

İş insanı Nihat Kılıçer ve eşi Karlsruhe Türk Kadınları Derneği Başkanı Mine Kılıçer seçme haklarını seçimin ilk günü akşam üstü saatlerinde kullandı. İş insnaı Nihat Kılıçer, ülkemize hayırlı olsun dileğinde bulundu. Türk Kadınları Derneği Başkanı Mine Kılıçer ‘ Seçme hakkımızı kullandık. Güzel ve rahat bir organizasyonun sonunda oyumuzu kullandık. Tüm vatandaşlarımıza demokrasinin gereği seçme haklarını kullanmaları çağrısında bulunuyorum. ‘ dedi