18/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

TÜRKÇE DERSLERİ BAŞLIYOR

IMG_4955


BW-HABER    Karlsruhe


TÜRKÇE DERSİNE TALEP VAR

Yeni eğitim ve öğretim başladı. 6 haftalık tatilin sonunda Baden-Württemberg Eyaletinde okullar 12 Eylül Pazartesi itibarı ile eğitim ve öğretim için kapılarını çocuklara açtı. Baden bölgesinde görev yapan 120 Türkçe ve Türk Kültürü dersi öğretmenleri, okullarda verilecek olan Türkçe dersi için ön hazırlık toplantılarını tamamlayarak, Türkçe sınıfı açılacak Alman okulları ile ders programlarını görüştüler. Önümüzde ki hafta itibarı ile Türkçe dersleri başlayacak.

Baden bölgesinde, Türkçe derslerine katılmayı sabırsızlıkla bekleyen yaklaşık 11.000 öğrenci, Türkçe dersi sınıflarını doldurmaya hazırlanıyor. Türkçe dersleri verilemeyen okullarda öğrenci velilerinin okul müdürlerine konu ile ilgili olarak dilekçe ile başvurmaları gerekiyor. Yeterli sayıya ulaşılması durumunda Türkçe sınıfları, Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı tarafından açılacak.

14344794_10210545730387925_3404265146220044018_n

Türkçe’yi sadece evde öğrenmenin yetersiz olduğunu söyleyen Gürkan Avcı, Türkçe’nin mutlaka okullarda öğrenilmesinin gerekliliğini vurguladı.

Almanya’da Türkiye kökenli çocuklara yönelik Türkçe dersleri son derece yetersiz kalıyor. Türkçe materyallerin eski ve güncel olmayışıda derslere olan ilgiyi azaltırken, Türkçe’nin imaj sorunuda başka bir durum. Ancak geçtiğimiz yıl Baden bölgesi Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı tarafından başlatılan, ”Haydi Türkçe Konuş Benimle” kampanyası çerçevesinde Türkçe derslerine katılan çocuklar hediyeler ile  desteklendi. Ölü Deniz Atlas Otel’de bir hafta ailesi ile birlikte Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı tarafından misafir edilen Misra Güvercin’in şu sözleri kampanyanın başarısını gözler önüne serdi. En başarılı 8 inci sınıf karnesine sahip, Türkçe dersi tamamlama belgesi olan Misra Güvercin, başarılı karnesiyle kazandığı hediyeyi şöyle anlatıyor; ” Hediyeyi kazandığımda okulda ki arkadaşlarıma anlattım, hepsi çok şaşırdı, inanamadılar. Çok havam oldu. Öğretmenlerim beni tebrik etti. Alman arkadaşım bende senin kardeşinim, bende geleyim seninle dedi. Bu hediye beni çok heyecanlandırdı.” dedi.

Gürkan Avcı’nın ”Siz Almanya’da birinci sınıf vatandaşsınız.” sözleri, yapılan çalışmalar ile öğrencilere öz güvenin nasıl verildiğini ortaya koymuştur. Geçtiğimiz yıl başlayan kampanyanın sonuçlarını Baden bölgesi 2016-2017 eğitim ve öğretim döneminde almaya başladı. Bu dönemde Türkçe’ye katılımda artış bekleniyor. Siyasi olarak yapılması gereken, Türkçe derslerinin Alman okul sistemine girebilmesidir. Bu konuda yapılan bir çok çalışma henüz sonuç getirmedi.

IMG_4977