13/07/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Türklerin Varlığı, Türkçenin Varlığına Bağlıdır


BW-HABER   Kraichtal      foto : microlive.com IMG_6411q

Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği hizmet bölgesinde başlatılan ‘Haydi, Türkçe Konuş Benimle!’ kampanyasının tanıtımı  için eyelet genelindeki Türk Okul Aile Birlikleri ila Türk vatandaşları tarafından kurulan dernek ve sivil toplum kuruluşlarıyla tanışma ve istişari amaçlı toplantılar ardı ardına devam ediyor.

 

Bu bağlamda Kraichtal, Karlsruhe, Baden Baden, Gaggenau,  Gernsbach, Furtwangen, Ettlingen, Pforzheim, Mühlacker kentlerinin Türk Okul Aile Birliği (TOAB) Derneklerinin Başkan ve yönetim kurulu üyeleri ila Baden Türk Okul Aile Birliği Federasyonu yöneticileri ve toplantılara katılan velilerle yoğunluklu olarak karşılıklı ziyaret ve görüşmelerde bulunuldu.

 

TÜRKÇE SEÇMELİ DERS OLSUN!

Kraichtal TOAB tarafından düzenlenen ve velilerin büyük ilgi gösterdiği toplantıya Türkçe dersi öğretmeni Aydın Keskin’in bölge ile ilgili bilgilendirme sunumuyla başlandı. Kraichtal TOAB Başkanı Deniz Demir, Eğitim Ataşeliğine teşekkür ve tebrikleriyle başladığı konuşmasında ”Bölgemizdeki 9 köyün 5 inde Türkçe dersi veriliyor. Bizim en önemli isteğimiz Türkçe dersinin artık Alman okul sisteminde seçmeli ders olmasıdır. Bu arada Eğitim Ataşeliğimizin düzenlediği konferanslar ve açtığı kursların bölgemizde de en yaygın şekilde hayata geçirilecek olmasından tüm arkadaşlarım adına memnuniyetimi dile getirmek istiyorum” yönündeki ortaklaştırdığı talep ve temennisini dile getirdi.

IMG_6436q

 

BAŞARILI ÖĞRENCİLERE ÖDÜL!

Konsolosluk görevlisi Mehmet Güzel ve koordinatör öğretmen Kazım Yılmaz’ında hazır bulunduğu toplantıda Kraichtal Türkçe sınıfı öğrencilerinden  Elif Dinik (12) sınıf birincisi olması, Miraç Çayiç (10) İstiklal Marşının 10 kıtasını ezbere okuması nedeniyle Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı tarafından hediyelerle ödüllendirildi.

 

KAHVALTILI TANIŞMA TOPLANTISI

Karlsruhe TOAB tarafından düzenlenen tanışma ve değerlendirme temalı kahvaltı davetinde Türk toplumunun Almanya’daki sosyal ve toplumsal yaşamda daha etkin olmasının yolları ve entegrasyon konuları ele alındı. Eyaletteki siyasetçilerinde iştirak ettiği kahvaltılı toplantıda Türk toplumunun geleceği mülahaza edildi.

 

YÜKSEK KATILIMLI TOPLANTI YAPILDI

Gaggenau TOAB Başkanı Mahmut Pervaneli tarafından düzenlenen geniş kapsamlı toplantıya Baden TOAB Federasyon yöneticilerinden Emine Açıkkol, Yüksel Yıldırım, Şenol Erdem, Ercan Açıkkol ila Baden Baden TOAB Başkanı Kemal Demirel, Gernsbach TOAB Başkanı Alim Güneş ve Gaggenau TOAB yöneticileri Nuray Pervaneli, Sabriye Can, Hatice Demircan, Nevin Kafabüyük, Burhan Tanrısever, Kamil Küçükdemir, Muhammet Can katıldılar.

 

ÖĞRETMENLERİMİZ TAM KADRO HAZIR BULUNDU!

Rastatt Bölge Başkanı Veysi Yusufoğlu ila bölge öğretmenlerinden Muzaffer Çoban, Habibe Angay, İlhan Güngör’ünde hazır bulunduğu toplantıya Gaggenau bölge öğretmeni Nurcan Ada Çetintaş’ın bölgeyle ilgili yaptığı bilgilendirme sunumuyla başlanıldı.

 

Tanışma, istişari ve planlama merkezli toplantılarda TOAB yöneticileri ila velilerin ve öğrencilerin sorularını cevaplandıran Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, yaptığı konuşmalarda ehemmiyetle şu konuları kaydetti;

IMG_6397q

HERŞEY MİLLETİMİZ İÇİN!

Ataşelik olarak başlattığımız ‘Haydi, Türkçe Konuş Benimle!’ isimli dil, kültür kampanyamız maharetiyle verdiğimiz 20 küsür konu başlığındaki konferanslar, 7 adet ödüllü yarışmamız ve yine 22 alanda açtığımız kurslar ve yine çocuklarımızın tüm derslerdeki başarılarını artırmak için kurduğumuz 3 adet takviye kurs – dershane açılışıyla siz değerli vatandaşlarımıza ve kıymetli çocuk ve gençlerimize aşkla, şevkle hizmet etmeye devam ediyoruz.

 

TÜRKÇE DERSİNDE BÜTÜN AÇIKLARI KAPATTIK!

Türkiye’den gelen öğretmenlerimiz başta olmak üzere, mahallinden görevlendirdiğimiz gönüllü öğretmenlerimizle birlikte bugün eyelet genelinde öğretmensiz okul, boş geçen Türkçe – Türk Kültürü dersi bulunmaktadır.

 

TÜRKÇE DERSİNE KATILIMI ARTIRMAYA ÇALIŞIYORUZ!

Almanya genelinde Türkçe – Türk Kültürü derslerine Türk toplumunun okul çağı çocuklarından katılımı maalesef yüzde 20’nin altına düşmüş durumdadır. Bu nedenle ‘Haydi, Türkçe Konuş Benimle’ adlı kampanya maharetiyle çok boyutlu önlemler almaya, bu oranı en kısa zamanda yükseltmeye çalışıyoruz.

 

VATANDAŞLARIMIZ EN MÜKEMMEL DÜZEYDE ALMANCA BİLİP KONUŞSUN İSTİYORUZ

Türk çocuklarının anadilinin Türkçe olduğu ve kendi dillerini tam öğrenmeden yabancı dil olarak Almancanın yanı sıra bir de İngilizce öğrenmek zorunda kalmalarının pedagojik açıdan taşıdığı tehlike yeterince farkedilerek, telafi yollarına gidilmelidir. Nitelikli bir entegrasyon için, bizim de önem verdiğimiz bir hedef olması açısından her Türk vatandaşının mükemmel düzeyde Almanca bilip konuşabilmesi için, Türkçe anadili öğrenimine gerekli desteğin verilmesi elzemdir.

IMG_6373q

TÜRKLER BİRBİRLERİYLE TÜRKÇE KONUŞSUN!

Evde Türkçe konuşmanızı, telefonda birbirinizle Türkçe konuşmanızı, Türklerin birbirleriyle Türkçe konuşmasını hassaten ve hususiyetle rica ediyorum. Bunu pedagojik, bilimsel ve sosyolojik faydaları bağlamında özellikle istirham ediyorum. Çocuklara Türkçe bilgisayar oyunları oynamalarını ve Türkiye’de MEB, GSB, YTB gibi devlet kurumları tarafından organize edilen gençlik kamplarına katılarak Türkçelerini geliştirmelerin özellikle tavsiye ediyorum.