20/04/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

10. uncu Cumhurbaşkanı Christian Wulff Müslüman Kültür Günün’de Konuşma Yaptı

BW-Haber Karlsruhe

Almanya’nın Karlsruhe kentinde, Almanca Konuşan Müslümanlar Derneği (DMK) tarafından düzenlenen Müslüman Kültür Günü etkinliğinin onur konuğu 10. uncu Federal Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff oldu. Karlsruhe belediyesi binasında düzenlenen MKG açılış etkinliğinde bir konuşma yapan eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff farklı dinlere mensup insanların birlikte yaşamaları için öncelikle birbirlerini tanımaları gerektiğini vurguladı.

Christian Wulff konuşmasına şöyle devam ett; ‘İnsanlar birbirleriyle önyargısız tanışırlasa kendilerini diğerlerinin içinde görebilirler.
Elif Şafak bir kitap yazmış, bibirinizi dinleyin diyor. Almanya’da bir çok insanda, herkesin Almanya’da yaşamak istediği hissi uyanıyor. İnsanların buraya gelme sebepleri var. Kendi ülkelerinde kalamayanlar buraya geliyor. Ya da buradan dönmek istiyor, dönemiyorlar. Ancak yeni gererasyon bu iki vatan arasında yaşamanın daha avantajlı olduğunu düşünüyor. Çünkü farklı insanlarla tanışıp, farklı kültürleri tanıyor.

Almanya’da daha küçük yerleşim yerlerinde müslümanlara düşmanlık yapıldı. Ancak müslümanların yoğun olarak yaşadığı Mannheim, Duisburg gibi kentlerde müslümanlara yönelik düşmanlık az. Bunun sebebi de burada müslümanlarla daha iç içe yaşıyorlar. ‘


‘Benim arzum insnaların birbirleriyle tanışması biraraya gelerek birbirlerini anlamaları. Kendi devletimize bakarak 77 sene içerisinde müslümanlar, hristiyan, yahudi, humanistler el birliğile dostluk, barış açık demokrasi oluşturdular. Toplumu, bizi birbirimize bağlayan temeli düşünmeliyiz. Bizim temel değerlerimizde herkesin dinini özgürce seçebilmesidir.’ dedi

Etkinlikte, DMK Başkanı Rüştü Aslandur, Karlsruhe Belediye Başkanı Dr. Frank Mentrup ve Imam Benjamin İdriz birer konuşma yaptı.