24/07/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

YTB’den Yurtdışı Türkler Büyük Hizmet

BW-HABER Avrupa

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Türkiye’ye tatile gelen yurt dışındaki vatandaşlarımızı Sırbistan’da karşılıyor. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ile Türk Polisi bu yaz döneminde sıla yoluna düşen yurt dışındaki vatandaşlarımızı ilk kez Türkiye sınırlarının ötesinde Sırbistan’daki sınır kapılarında karşılamaya başladı.

‘‘Avrupa’daki vatandaşlarımız bu yaz ülkemize daha rahat bir ulaşım imkanı bulacak’’

Uygulamanın hayata geçirildiğine dair paylaşımda bulunan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren, ‘‘Avrupa’daki vatandaşlarımız bu yaz inşallah ülkemize daha rahat bir ulaşım imkânı bulacak. İçişleri Bakanlığımızın iş birliğiyle ilk kez sıla yolundaki vatandaşlarımızı kendi polisimiz, kendi görevlilerimiz ve Türkçe-Sırpça bilen öğrencilerimizle Sırbistan’daki sınır kapılarında karşılıyoruz.’’ dedi. YTB Başkanı Eren, geçtiğimiz Ramazan ayı içerisinde Almanya’nın Münih şehrinde gerçekleştirilen iftar programında yaptığı konuşmasında söz konusu uygulamanın müjdesini vermiş ve “Bu izin sezonunda Türkiye’ye seyahat eden Avrupa’daki vatandaşlarımız için Sırbistan sınırında Türk polisi, YTB görevlileri ve YTB’nin uluslararası öğrencileri olacak.” açıklamasında bulunmuştu.

Her türlü ihtiyaç için destek

Yurt dışından Türkiye’ye gelen vatandaşlarımız için önceki yıllarda Türkiye’deki sınır kapılarında karşılama ve uğurlama törenleri yapan ve bu süreçte vatandaşlarımızın yol boyunca duyacakları çeşitli ihtiyaçların temininde bulunan YTB, İçişleri Bakanlığı iş birliğiyle bu yıl bir ilki gerçekleştirerek Türkiye sınırlarının dışında Sırbistan’da karşılama faaliyetlerini gerçekleştirmeye başladı. Sırbistan polisinin de eşlik ettiği YTB görevlileri ve Türk Polisi sıla yolundaki vatandaşlarımızın gereksinimlerinin karşılanmasının yanı sıra seyahat güvenliği için çeşitli uyarı ve hatırlatmalarda bulunuyor. Ayrıca Türkçe ve Sırpça bilen YTB bursiyeri öğrenciler ve yerel personel de iletişim için dil sorunu yaşayabilecek vatandaşlarımıza yardımcı oluyor. Yine YTB tarafından tahsis edilen ve 7/24 hazır bulunan araçla da güzergâh boyunca gerçekleşebilecek olumsuz durumlara destek için bulunuluyor.

7/24 çağrı merkezi

YTB’den yapılan açıklamada ayrıca 1 Temmuz itibariyle vatandaşların geçiş güzergahlarından olan Niş yakınlarındaki Bosphoros Hotel adlı konaklama tesisinde YTB standı ve çağrı merkezi oluşturulacağı; vatandaşların Sırbistan geçişlerinde yaşamış oldukları sorunlar için oluşturulacak +381 63 816 20 30 numaralı hattı arayarak danışmanlık ve yönlendirme hizmeti alabileceği belirtildi. Karşılama törenlerinin Türkiye’deki sınır kapılarında da gerçekleştirileceğinin belirtildiği açıklamada yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın yoğun olarak geldikleri il ve ilçe merkezlerinde de düzenlenecek etkinlikler ile ana vatanda keyifli bir tatil geçirmelerinin hedeflendiği ifade edildi. Türkiye’den dönüşler için de uğurlama etkinlikleri düzenleyecek olan YTB; dönüş yolunda da İpsala ve Kapıkule sınır kapılarında vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılayacağı imkanları sunacak.