20/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Davet, Duyuru ve Kutlama Mesajı

 T.C. Almanya – Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” dolayısıyla düzenlenecek 13 adet kutlama programına dönük davet ve duyuruda bulunarak günün anlam ve önemine binaen de bir mesaj yayımladı.

 Eyalet genelinde Ataşeliğe bağlı 13 Bölge Başkanlığı nezaretinde 13 ayrı şehirde “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” kutlaması yapılacağını ve bu minvalde ilk kutlama töreninin 21.05.2017 Pazar günü saat 15:00’de Philippsburg Stadthalle’de (Udenheimer str. 3 76661 Philippsburg) gerçekleşeceğini ve bu itibarla başta tüm vatandaş ve soydaşlarımız olmak üzere Alman arkadaş ve dostlarımızı da davet etmemizi telkinle ifade eden Avcı, şunları kaydetti;

 Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaktığı bağımsızlıkçı ve aydınlanmacı 19 Mayıs ruhunu özellikle yurtdışındaki Türk gençliğinin anlamasına, içselleştirmesine, idrak ile bu yüce ruha sahip çıkmasına büyük önem ve ehemmiyet veriyoruz. 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan başlatılan bu kutlu mücadeleyle, Büyük Türk Milletinin ve devletinin ebediyete kadar yaşama azim ve kararlılığı bütün dünyaya gösterilmiştir.

Anadolu insanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının başlattığı kurtuluş mücadelesinde her türlü fedakarlığa katlanmış; 19 Mayıs, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün olduğu kadar Türkiye Cumhuriyeti devletinin de doğum günü olmuştur.

Tarih bilincini, milli kültür ve medeniyet değerlerini koruyan ve nesilden nesile aktarmayı başaran milletlerin tarihin sonuna kadar var olmayı başaracakları unutulmamalıdır.

 Dünya medeniyet tarihine attığı asil imzaları bütün mazlum ve dost milletlerin malumu olan Büyük Milletimiz, bugün de nazif ve necip öz benliğini koruyarak tüm küresel gelişmelere karşı milli onuruyla ‘Güçlü ve Müreffeh Türkiye’ idealine kavuşup, tıpkı geçmişte olduğu gibi “yüce medeniyet’ örneğini tüm insanlığa hediye edecektir.

 Türkiye Cumhuriyeti, şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da gençlerimizin nice büyük başarılarıyla taçlanacak ve ebediyen yaşayacaktır.

 Bugün Almanya’da da Türk gençliğinin yüzlerindeki ışıkta, gözlerindeki pırıltıda her geçen gün daha da güçlenen Türkiye’nin aydınlık geleceğini görüyor, gençlerimize güveniyorum.

 T.C. Karlsruhe Eğitim Ataşeliği olarak en önemli önceliğimiz gençlerimizin yarınlara en iyi şekilde hazırlanmasına imkân sağlamak, onların istikballerini en güzel ve en güçlü bir şekilde imar etmektir.

Bu itibarla başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere istiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını rahmetle ve şükranla anıyor, büyük bir gönül borcuyla saygılarımı sunuyorum.