14/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı Coşkusu Almanya’da Salona Sığmadı

BW-HABER

Karlsruhe / Ettlingen 23 Nisan 2018


Almanya’nın Karlsruhe / Ettlingen kasabasında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlandı. Ettlingen Okul Aile Birliği, Karlsruhe Eğitim Ataşeliği Türkçe ve Türk Kültürü Dersi Öğretmenleri tarafından düzenlenen 23 Nisan etkinliğine Karlsruhe Başkonsolosu Nevzat Arslan, eşi Esra Arslan ve çocukları birlikte katıldılar.

Karlsruhe Başkonsolosu Nevzat Arslan ‘ TBMM’nin açılış tarihi olan 23 Nisan 1920 tarihi, ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından  çocuklara armağan edilişinin 98 inci yılını kutluyoruz. Bu tarih egemenliğin millete geçtiği tarih olması hasebiyle önemlidir.’ diyen Başkonsolos Arslan 79 yılından bu yana dünyanın farklı milletlerinden çocukların katılımlarıyla 23 Nisan’ın tüm dünya çocukları tarafından kutlandığını ifade etti. 

Çok değil önümüdeki bir kaç yıl içinde yaşam çizginizde  çok belirleyici bir döneme gireceksiniz. Sizlerin gelecekte Almanya’da en iyi mevkilere gelmenizi kendi milli ve manevi değerlerinizi koruyarak ülkemizi en iyi şekilde temsil etmenizi toplumumuzun edindiği yeri daha da sağlamlaştırmanızı kendinize, ailenize, Almanya’ya, Türkiye’ye ve dünyaya faydalı olmanızı arzu ediyoruz. Bunun için çok çalışmalı, kendinizi en iyi şekilde hazırlamalısınız. Bir kitap bir insanı, bir insan bir toplumu değiştirebilir.’ diyen Başkonsolos Nevzat Arslan, Türkçe’yi unutmadan mükemmel bir Almancaya sahip olunmasını temenni etti. Nevzat Arslan Türkçe konusunda ailelerinde dikkat etmesini, Türkçe derslerine ilgilinin devam etmesini istedi.

Ettlingen Belediye Başkanı Moris Heidecker‘de 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramının çocuklara armağan edilen ilk bayram olduğunun altını çizdi. Konuşmaların ardın Ettlingen’de kutlanan bayramda çocuklar bütün becerilerini gösterdiler. Salona sığmayan coşku dışarıda da devam etti. İlk sahne alan bale okulu öğrencileri minikler dans gösterilerinin ardından Türkçe Öğretmeni Hakan Bayçal tarafından hazırlanan gösteriler  yer aldı. Türkçe öğretmenleri tarafından hazırlanan Erik Dalı oyunu salondaki minikler kadar büyükleride coşturdu. Yine farklı milletlerden oluşan modern dans grubunun ardından Dizem Sanat Orta Grubu Karadeniz oyunu ile göz doldurdu. Dizem Sanat Grubu Minik Efeler de ilk defa sahne aldı. 

Ettlingen Okul Aile Birliği Başkanı Avni Koçak tüm katılımcılara teşekür etti. Koçak 23 Nisan etkinliklerine ilginin her sene artış gösterdiğini, diğer milletlerden de katılım sağlandığını ifade etti.