17/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

7. inci Avrupa Halk Dansları Yarışması Karlsruhe’de Yapıldı

IMG_3847

 


BW-HABER    Karlsruhe 


7. Avrupa Halk Oyunları Yarışması ve BADEN TOAB Folklor Müsabakası Büyük Takdir Topladı!

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı, Berlin Büyükelçiliği ve Karlsruhe Başkonsolosluğu’nun hamiliğinde, Karlsruhe Eğitim Ataşeliği organizasyonuyla yapılan “7. Avrupa Halk Oyunları Yarışması – BADEN TOAB Folklor Müsabakası” bin 500 kişilik coşkulu bir katılım ve muhteşem bir finalle son buldu.

 IMG_3950

15 Mayıs 2016 Pazar günü Karlsruhe Festplatz’da düzenlenen yarışmada 100’e yakın yörenin folklor oyunları küçükler ve büyükler klasmanında bölge birincisi folklor ekipleri tarafından başarıyla ve takdirle vatandaşların ve hakemlerin beğenisine sunuldu.

KÜÇÜKLER KLASMANINDA LAHR TOAB TRABZON OYUNUYLA BİRİNCİ OLDU

Küçükler grubunda Lahr Türk Okul Aile Birliği (TOAB) Folklor ekibinin ‘Trabzon’ yöresi oyunu birinci; Bruchsal TOAB Folklor ekibinin sergilediği ‘Zeybek’ oyunu ikinci; Spaichingen TOAB Folklor ekibinin ‘Van’ yöresi oyunu ise üçüncülük kazanarak, kupa ve madalyalarını coşkulu alkışlar eşliğinde, büyük bir heyecan ve gözyaşları içerisinde aldı. Küçükler klasmanında yarışmaya katılan tüm çocuklara günün anısının nişanesi olarak özel madalyalar verildi.

 IMG_3918

BÜYÜKLER KLASMANINDA DİZEM SANAT GRUBU KÜTAHYA OYUNUYLA BİRİNCİ OLDU

Büyükler grubunda ise Dizem Sanat Grubunun ‘Kütahya’ yöresi oyunu birinci; Ritim Dans Grubunun ‘Denizli Acıpayam’ yöresi ikinci; Ahenk Dans Grubunun ‘Trabzon’ yöresi halk oyunu ise üçüncü oldu. Yarışmaya katılan seyircilerin tebrik dolu coşkulu alkışları ve oyuncuların mutluluk gözyaşları arasında kupa ve madalyalar ilk üçe giren folklor ekiplerine takdim edildi.

YARIŞMADA TÜRK HALK OYUNLARI FEDERASYONU HAKEMLERİ GÖREV ALDI

Alkışlar ve destek ıslıklarıyla başlayan yarışmada Türk Halk Oyunları Federasyonu (THOF) resmi hakemleri görev alarak, folklor ekiplerinin oyunlarını hassasiyetle punladı.

IMG_4145

TÜRK HAKL OYUNLARININ ÇOCUKLARIMIZIN BİLİNÇLENMESİNDEKİ ÖNEMİ BÜYÜK

Yarışmanın genel koordinatörü Taner Soysal ve organizasyon ortağı Ettlingen TOAB Başkanı Avni Koçak’ın izleyicilere yönelik ‘Selamlama’ ve ‘Hoş Geldiniz’ kabilinden yaptıkları hitaplarının ardından Karlsruhe Başkonsolos Muavini Mebşure Taşkın ‘Türk Halk Oyunlarının öğrenim ve taliminin Almanya’da yaşayan vatandaş ve özellikle çocukların milli – kültürel alanlardaki bilinçlenmelerinde ne kadar önemli bir yeri olduğu’ yönünde konuşmalarını yaptı.

 IMG_3847

TÜRK HAKL OYUNLARI DÜNYANIN EN ZENGİN FOLKLORİK KARAKTERİNE SAHİP

Yarışmaya iştirak eden folklor sporcularına; Folklar öğretmenlerine; TOAB Yöneticilerine; Yarışma moderatörlerine; Halk Oyunları ekiplerinin Antrenörlerine; THOF Hakem ve Yöneticilerine; TOAB Fedarasyonu Yöneticilerine; Sponsorlara ve yarışmayı izlemeye gelen vatandaşlara katkı ve katılımlarından ötürü teşekkür ederek konuşmasına başlayan Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, Türk halk oyunlarının çeşitlilik ve kapsam bakımından dünyanın en zengin folklorik özelliğe sahip olduğunu ifade ettiği konuşmasında şunları kaydetti;

TÜRK HAKL OYUNLARININ MAYASINDA SEVGİ VE KARDEŞLİK VAR

4 bini geçen Türk halk oyunları derlemeleri hala bitirilememiştir. Büyük kültür ve medeniyetlerin beşiği olan Türkiye´nin vatandaşları sizler ne kadar muhteşem bir kültürün mensubu olduğunuzu bugün burada bir kez daha göreceksiniz. Çünkü bizim halk oyunlarımız içinde barındırdığı sevgi ve kardeşlik melodisi, ritmi ve hareketleri ile çocuklarımızın ruhsal, bedensel, milli ve kültürel gelişimine büyük katkıları olacak karaktere sahiptir.

 IMG_4678

ÇOCUKLARIMIZA DİL VE KÜLTÜRÜMÜZÜ ÖĞRETMELİYİZ

Bu münasebetle siz değerli vatandaşlarımızdan çocuklarınızı Türkçe dersine göndermenizi özellikle rica ediyorum. Çocuklarımızın eğitiminin en önemli görev ve sorumluluğumuz olduğunu bir kez daha hatırlatıyorum. Bilmenizi önemle isterim ki; kendi dilini bilmeyen bireyler diğer dilleri sağlıklı bir şekilde öğrenemeyecek; kendi kültürlerini bilmeyen bireyler diğer kültürlere hoşgörülü olamayacağı gibi yaşadıkları ülkenin kültür ve sistemine de entegre olamayacaktır. Bu itibarla bu güzel yarışmaya iştirak ederek dil ve kültürümüzün öğrenilmesi hususunda ne kadar bilinçli veliler olduğunuzu göstermiş oldunuz. Hepinize teşekkür ediyorum.

 IMG_4672

SENEYE DAHA BÜYÜĞÜNÜ YAPACAĞIZ…

Yarışmada küçükler ve büyükler klasmanlarının ardından THOF yönetici ve hakemlerine, sponsorlara, iştirakçilere ve katkıda bulunanlara plaketleri verildi. Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, büyük takdir ve teşekkürlere mazhar olan yarışmanın önümüzdeki yıl çok daha kapsamlı ve yüksek nitelikli yapılacağını belirterek tüm folklor ekiplerine teşekkür etti.

SPONSORLARA TEŞEKKÜR PLAKETİ VERİLDİ

Ardından yarışmaya sponsor olan: Türk Hava Yolları, Denizbank, Özsu Grup, Arın Transport, Saclı Grup, Baktat Gıda, Serpa, I Love Baden Baden, H&H Touristic Grup, MSK Gruppe, Türk Sofrası Mannheim, B&K GbmH, Seyidoğlu, Coolman, Yaşar Akbas, Samsun Export, Göktur, Sarih GmbH, Antalya Ocakbaşı, Taksi Ariane firmalarına teşekkür plaketleri takdim edildi.

IMG_4804


IMG_4838


IMG_4618


IMG_4773


IMG_4544


IMG_4575


IMG_4618


IMG_4444


IMG_4491


IMG_4919


IMG_4311


YARIŞMA