17/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Adeta Mahşer Kalabalığı

Karlsruhe Böylesini Hiç Görmedi

Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol, Seçimi sürekli izledi.

karlsruhe secim.02

Seçimlere ilgi herkesi şaşırttı.

KARLSRUHE / Yaşar Sekban

Karlsruhe tarihi bir gün yaşadı. Başkonsolosluk önü  adeta mahşer alanı gibi kalabalıktı. Sandığa, demokrasiye inanan yaklaşık 6000 seçmen oy kullanmak için Karlsruhe Başkonsolosluğuna akın edince, seçim alanında uzun kuyruklar oluştu. Sabah saatlerinden itibaren Karlsruhe Başkonsolosluğu önüne gelen vatandaşlar, saat 10:00 itibarı ile oy kullanma salonuna alındılar. Ancak beklenin üzerinde ki sandığa ilgi kuyruğun uzamasına neden oldu. Baden bölgesinin Güney’inden gelen 50 otobüs ile başkonsolosluk binasında ki kalabalık iyice arttı.

karlsruhe secim.05

Vatandaş Sandığa Sahip Çıktı

Vatandaşlar Baden bölgesinin bir çok farklı şehrinden otobüs ve özel araçları ile adeta akın etti. Demokrasiye ve sandığa sahip çıkan seçmenler tercihlerini başkonsoloslukta özgürce kullandılar. 5711 seçmenin oy kullandığı Karlsruhe’de, sürenin yetmeyeceği düşünülerek, özellikle yakında oturan seçmenlerin, uzaktan gelenlere öncelik vermeleri istendi.Karlsruhe’ Başkonsolosluğuna 310 km uzaktan gelen  seçmenlere Karlsruhe’de oturan seçmenler sıralarını bıraktı.

karlsruhe secim..JPG10                                                                                         Başkonsolos Cem Örnekol

Başkonsolos Cem Örnekol Titizlikle Takip Etti

Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol, 18 Ekim Pazar günü özellikle uzakta oturan vatandaşların oy kullanabileceğini düşünerek, ek güvenlik ve vatandaşların oylarını rahat kullanmaları için önlem aldı. Sabah saatlerinde başlayan oy verme işlemlerini büyük bir titizlikle izleyen Cem Örnekol, olası yığılmaları önleyici tedbirler aldı. Karlsruhe Başkonsolosluk bahçesinde düzenleme yapan ve konuyu yakından takip eden Cem Örnekol’a vatandaşlar teşekkür etti.

karlsruhe secim.11

Denizli Milletvekili Bület Uçar ziyaret etti.

Denizli Milletvekili Ziyaret Etti

Denizli Milletvekili Bülent Uçar, Baden bölgesi oy verme işlemlerinin yürütüldüğü Karlsruhe Başkonsolosluğunu ziyaret etti. Başkonsolosluk önünde oy vermek için sıra bekleyen vatandaşların, uzun süre beklememeleri için alınacak tedbirleri, Karlsruhe Başonsolosu Cem Örnekol ile görüştü. Bülent Uçar, konu ile ilgili tüm önlemlerin alınacağını ifade ederek, vatandaşların sandığa ve demokrasiye ilgisinden dolayı memnuniyetini ifade etti.

karlsruhe secim14

Yaşlı, Hasta ve Çocuklulara Öncelik Sağlandı.

Karlsruhe Başkonsolosuğu dışında oy vermek için bekleyen 2500 vatandaş, saat 19:00 da bitecek olan oy verme işlemlerinin kendileri için yeterli olmayıp oy  kullanamayacakları kaygısısna kapıldılar. Karlsruhe Başkonsolosluğu yetkilileri tüm seçmenleri oy kullanma alanına aldı. Seçmenlerden; yaşlı, hasta, çocuklu olan ailelere  oy kullanmada öncelik tanındı. Karlsruhe Başkonsololsuğu giriş katında kurulan 3 sandıkta oy kullnamaları sağlandı.

karlsruhe secim12

Sadece Kahve

Akşam geç saate kadar süren oy verme işlemlerinde sandık görevlileri 13 saat görev yaptılar. Sandık görevlileri, yemek yemeden bir kahve ile ayakta kalarak yaptıkları görevle göz doldurdular. Bir sandık başkanı yaptığı açıklamada  ” İnanın şu kalabalığı görünce 3 dakika dinlenmek içimden gelmiyor. 12 saattir ayaktayım ve sadece kahve içtim. Şikayetçi değilim bu insanlar 300 km uzaktan geliyor. Geri çevirmek, bekletmek olmaz” dedi.

Karlsruhe ve Çevresinde Oturanlar ..

Karlsruhe Başkonsololsuğunda oy kullanacak vatandaşarın özellikle hafta içi gelmeleri kendi menfaatine olacağı bildirildi. Karlsruhe ve çevresinde oturan vatandaşların hafta içi oy kullanmaları durumunda, hafta sonu uzaktan gelebilecek seçmenlerin oylarını daha rahat kullanacağı ifade edildi.Almanya’da son oy kullnama tarihi 25 Ekim Pazar saat 19:00.

karlsruhe secim.04


karlsruhe secim.03


karlsruhe secim.08


karlsruhe secim.07