25/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Ahenk Türk Müziği Korosu Tam Not Aldı

IMG_4121


BW-HABER       Durlach 


 

Ahenk Türk Müziği Topluluğu, koro şefi Muhammed Temel yönetiminde, “Oda  Müziği” özel dinletisi sevenleri ile buluştu. Durlach Gençlik Merkezi salonunda ilk sınavını veren Ahenk Türk Müziği Topluluğu, Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı ve seyirciden tam not aldı.İki bölümden oluşan özel dinletinin birinci bölümünde , Tanburi Cemil Bey’in 100. üncü yıldönümü anısına IMG_4198“Ferah-Feza Sezsemaisi”, ardındanda sırasıyla Hicaz  makamı, Hüseyni makamı koro ile okunurken, Nihavent Tango, ” Akşamı Süzme Deniz” solist Aysun Kaplaner tarafından okudu. İkinci bölümde solist Suzan Ekşi’nin okuduğu “Sen Kimseyi Sevemezsin” Nihavent Eser’de sanatçı adeta gönül teline dokundu.

Rast makamında fasılın ardından, Rahmetli Ozan Aşık Veysel Satıroğlu’nun 43. üncü ölüm yıl dönümü anısına “Uzun İnce Bir Yoldayım” türküsünü söyledi.

IMG_4155

Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı,  Ahenk Müzik Topluluğu yaptığı çalışmadan dolayı tebrik ederim diye başladığı konuşmasında ” Bir yılı aşkın zamandır yaptığınız çalışmaları,  Karlsruhe Eğitim Ataşesi olarak takip ettim. Bu güzide koronun çalışmalarına daha öncede gelmiştim. Gerek koro, gerek solo çok başarılısınız. Kültürümüzün, medeniyetimizin bir  göstergesi olan müziğimizi Avrupa’ya, gençlerimize tanıtıyorsunuz. Bu konular önemli, yaptığınız işler sonuçları açısından çok güzel.” dedi. Gürkan Avcı sanata ve sanatçıya desteğimiz devam edecektir dedi.

IMG_4177

Bir yılı aşkın bir zamandır Durlach Gençlik Merkezi’nde çalışan , Ahenk Türk Müzik Topluluğu koro şefi Muhammed Temel, klasik kemençe Nurgül Temel, Kanun Ender Temel, Çello müzik öğretmeni Hüseyin Emre Güçlü’den oluşurken, Ahehenk Türk Müziği Korosu’da  şu isimlerden oluşuyor; Aysun Kaplaner, Emel Techen, Gülcan Es, Melda Yılmaz, Meral Bebek, Nilay Ballı, Rahmiye Yavuz, Serpil Temel, Suzan Ekşi, Erol Yavuz, İbrahim Yazıcı, Tolga Aydoğan, Turgut Aydoğan, ve Turgut Kayarcı.

IMG_4200


IMG_4152