18/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Almanya kontrolü bırakmayacak…

BW-HABER

Almanya’da 16 Eyalet Başbakanı ile yapılan toplantı sonunda koronavirüs önlemlerinin gevşetilmesi kararı çıktı. Bu karara göre 20 Nisan’da 800 metre kareye kadar olan mağazalar, kademeli olarak 4 Mayıs’ta da okullar ve berberler açılacak. Başbakan Merkel, büyük organizasyonların ise 31 Ağustos tarihine kadar yasak olduğunu duyurdu.

Almanya’da federal hükümet ve eyalet başbakanları korona virüs önlemlerini hangi alanlarda yumuşatacakları üzerinde anlaşmaya vardı. Buna göre satış alanı 800 metre kareye kadar olan işyerleri hijyen ve sosyal mesafe kurallarını sağlama şartıyla 20 Nisan tarihinden itibaren açılacak. Kuyrukları önlemek için müşteri sayısı sınırlanacak.

Büyüklüğünden bağımsız olarak araba galerileri, bisiklet ve kitapçı dükkanları da kapılarını 20 Nisan’da tekrar müşterilerine açacak.

Son sınıf öğrencileri, gelecek yıl bitirme sınavlarına girecek olan öğrenciler ve ilkokul son sınıf öğrencileri hijyen ve koruma kuralları şartıyla 4 Mayıs tarihinden itibaren derslere başlayacak. Sınıflar en fazla 15 öğrenciyle sınırlı tutulacak.

Büyük etkinlikler üzerindeki yasak 31 ağustos tarihine kadar devam edecek. Maçlarda seyirci yasağı da bu tarihe kadar geçerli.

Kilise, cami ve sinagoglarda ibadet yasağı gelecek hafta yeniden değerlendirilecek.

Maske tavsiyesi var ama mecburiyeti yok. Restoran, kafe ve oteller kapalı kalmaya devam edecek.

Sosyal temas yasağı, seyahat ve dışarıda yalnız veya aynı evde oturmayan bir kişiyle ya da aynı evde oturan aile fertleriyle dolaşabilme sınırlaması 3 Mayıs tarihine kadar uzatıldı.