25/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Almanya’da Mekke’nin Fethi heyecanı

BW-HABER

Karlsruhe 1 Ocak 2019 


Almanya’da Mekke’nin Fethi heyecanı

Karlsruhe İGMG Ayasofya Camii yönetiminin  düzenlediği Mekke’nin Fethi’nin 1388. yılı anma programı, cami lokalinde yapıldı. Çok sayıda gencin katıldığı programda Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Mekke’nin Fethi’yle ilgili konuşmalar gerçekleştirildi.

Württemberg bölge hatiplerinden  İsmail Çetin burada gençlere hitap etti. Soru cevaplı interaktif konuşmasında Mekke’nin coğrafi yapısı konusunda bilgi verdi. İsmail Çetin,  ”Bu insanlar burayı niçin feth etmek istiyorlar. Fetihteki amaç ne ?” diyerek fetihin amaçlarını anlattı. Çetin konuşmasına şunlar söyledi, ” Oradan çıkarıldılar, olanlar kendi memleketi olan Mekke’den zorla, tahkir ile  çıkarıldılar. İnsanın en zor terk ettiği iki şey var. Biri vatanı bir diğeride alışkanlıkları.”

 Çetin, ” Vatan terk etmek canını almak kadar zordur.” Diyerek, insanların inancından dolayı vatanlarını terk etmeye zorlandığını ve  zülüm ile vatanlarından çıkarıldıklarını ifade etti. İsmail Çetin bir insanın kendi memlektine tekrar dönmek istemisi onun en doğal hakkı olduğu, müslümanlarında kendi vatanlarına dönmek için burayı feth etmek istiyorlar diyerek, fetih deki gerekçeleri sıraladı. İsmail Çetin programın sonunda Mekke’nin fethinin gerekçelerini ve fetihi anlattı.

Program Karlsruhe Ayasofya Camii din görevlisi Arif Yılmaz’ın konuşması ile son buldu.