13/04/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Almanya’da yılın annesine ödül

Zeliha TOY

Zeliha TOY yılın annesi seçildi. Sağdan veya soldan dördüncü, ortada

BW-HABER Karlsruhe

Depremde hayatını kaybeden ve hayatta kalabilen tüm anneler yılın annesi

Almanya’nın Karlsruhe kentinde ‘Yılın Annesi’ seçildi. Alman-Türk Kadın Portal tarafından düzenlene etkinliğe yaklaşık yüz misafir katıdı. Karlsruhe IBZ binasında düzenlenen etkinliğin sunumunu Dora Akgül yaparken, Filiz Sofyalı ve Meral Aygün dernek kuruluşu ve etkinlik konusnda bilgi verdi.

‘Yılın Annesi’ seçimine ‘hoşgeldiniz’ diyerek başlayan DTFP ( Deutsch Türkisch Frauen Portal) Başkanı Filiz Sofyalı, tüm annelerin gününü kutladı. Başkan Sofyalı konuşmasına şöyle devam etti, ‘ Tüm annelerimizän anneler günü kutlu olsun. Bizler Alman Türk Kadın Portal olarak yeni kurulduk ve sizlerin gösterdiği büyük ilgi ile kısa zamanda 12 yönetim kurulu üyesi ile bugün ilk etkinliğimizi düzenliyoruz. Öncelikle asrın felaketi deprem bölgesinde hayatını kaybeden tüm anneleri rahmet ve şükranla anıyoruz. Bu gün Almanya’da yılın annesini seçmek için biraradayız. Tüm anneler gönlümüzün birincisi.’ dedi.

Etkinliğe Karlsruhe Uyum Dairesinden Miriam Denninghaus, Kadın Dernekleri Çatı Kuruluşu Ingrid Schäfer-Martin, Eğitim Müdürlüğü Samira El Bakezzi-Lang, , KTMK Zeliha Reçber, Wörth kenti uyum kurulu başkanı Nebihe Tacioğlu Allert, Karlsruhe Eğitim Ataşeliğinden Psikolog Danışman Nurgül Çakır, DİTİB Kadın kolları Başkanı Nesibe Yılmaz ve kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.
Miriam Denninghaus konuşmasına Türkçe, ‘ Değerli hanımlar ve beyler beni buraya davet ettiğiniz için teşekkür ederim. Toplumun direği kadınlardır.’ dedi.
Dans sanatçısı, Danielle Schuba ve Martin Schuba salsa dans örneklerini gösterirken, yan flöt ile sanatçı Şafak Gümüş Doğruer birbirinden güzel 6 eser ile etkinliğe renk kattı.

20 annenin internet üzerinden başvuru yaptığı ‘Yılın Annesi’ ön elemsinde 9 aday geriye kaldı. 9 ‘Yılın Annesi’ adayı çiçek rumuzlu isimlerle, internet üzerinden oy verecek 80 jüri üyesine tanıtıldı. İsimleri belirtilmeden yapıan tanıtım sonunda en çok oy alan Zeliha Toy yılın annesi seçilirken, onur ödüllerine; Ayşe Figen Aküren, Ayşe Birgin ve Seher Arın seçilirken, özel jüri ödülleri; Fatma Kocaköse, Nuray Kaya ve Filiz Altuntaş’a verildi.

Yılın Annesi seçilen Zeliha Toy 1987 yılından bu yana Karlsruhe’de yaşıyor, eşini 1998 yılında kaybetti. 3 çocuk sahibi Gaziantepli Zeliha Toy çocuklarının eğitimi ile ilgilendi. Karlsruhe Belediyesinde görevli olan Zeliha Toy, ‘ Benim için büyük süpriz oldu bu ödül. Eşimi kaybettikten sonra kendimi çocuklarıma adadım onların eğitimine önem verim. Bu ödülü depremde hayatını kaybeden tüm annelere adıyorum. ‘ dedi.