13/04/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Asıl İşimiz Şimdi Başlıyor

Asıl İşimiz Şimdi Başlıyor

BW-HABER Ludwigsburg

Kilim Gazetesi, Württemberg Veli Birlikleri Federasyonu, Karadeniz Giresunlular BW e.V. ile Birliğin Gücü Platformu tarafından depremzedeler yararına organize edilen kahvaltıda depremzelere yapılacak yardımların devam etmesi gerektiği kararı alındı.

Avrupa ülkeleri deprem nedeniyle Türkiye için milyonlarca avroluk yardım topladı
Baharın Müjdeleyicisi “Cemre” Yarın Toprağa Düşecek
Kilim Gazetesi, Württemberg Veli Birlikleri Federasyonu, Karadeniz Giresunlular BW e.V. ile Birliğin Gücü Platformu tarafından depremzedeler yararına organize edilen kahvaltıda depremzelere yapılacak yardımların devam etmesi gerektiği kararı alındı.Ali Batmaz ve Ramazan Kara’nın sunuculuğunu yaptığı programa Stuttgart Başkonsolosu Makbule Koçak, Federal Milletvekili Macit Karaahmetoğlu, Din Hizmetleri Ataşeliği görevine yeni başlayan Fatih Burak Mermer, Eğitim Ataşesi Mustafa Yanmaz, Ticaret Ataşesi Oya Demirkan, Aile ve Sosyal Politikalar Ataşesi Merve Toprak, Mercedes firması Sendika Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Ergun Lümali, STK başkan ve temsilcileri ile iş insanları katıldı. 200’e yakın misafirin katıldığı ve zaman zaman duygusal anların yaşandığı buluşmada depremin acıları paylaşıldı.

Başkonsolos Makbule Koçak, yaptığı selamlama konuşmasında, “STK’lar ve vatandaşlarımızın duyarlılığına çok teşekkür ediyorum, müthiş bir kenetlenmeyle çok acil ihtiyaç malzemelerini ivedilikle deprem bölgelerine gönderdik, bu iş birliği ve kenetlenme bundan sonra da devam etmeli. Yaşadığımız yerlerde resmi makamlarla STK’larımızın iş birliğinin çok iyi olması gerekiyor.” dedi.

Federal Milletvekili Macit Karaahmetoğlu yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Berlin’de de yardım kampanyalarını bizzat gördüm, Büyükelçilik ile de devamlı irtibat halindeyiz. Federal Meclis’de ve Berlin’de Türkiye için çalışmalarımız, diğer milletvekili arkadaşlarımla istişarelerimiz ve hazırlıklarımız devam ediyor. Stuttgart Eyalet Meclis Başkanı Muhterem Aras’la birlikte tüm milletvekillerine önerdiğimiz depremde mağdur olanların buraya gelmeleri konusundaki teklifimiz üzerinde çalışmalarımıza yoğunlaştık.”

Dünyaca ünlü Mercedes firmasının sendika başkanı ve yönetim kurulu üyesi Ergun Lümali, “Depremin ilk günü mesai başladığı anda kendi yönetim kurulu üyelerimiz olarak deprem bölgesine yardım gönderme kararı aldık, bu da diğer tüm firmalara örnek oldu. Bizim yardımlarımız yine devam edecek, proje bazında ve hedefe odaklı bir şekilde yardımlarımız sürüyor ve de sürecek.” dedi.

Din Hizmetleri Ataşesi Fatih Burak Mermer, böyle anlamlı büyük bir toplantıda bulunmaktan dolayı memnun olduğunu ifade ederek bu programı organize edenlere teşekkür etti ve konuşmasını dua ile bitirdi.

Ev sahibi konumunda olan Baden – Württemberg Giresunlular Derneği Başkanı Cevat Öksüz, katılan herkese teşekkür ederek, “Depremzedelere katkımız devam edecek, hep birlikte yaraları saracağız, yönetim kurulu arkadaşlarım ve şahsım adına bugünkü programa katılan ve destek veren herkese çok teşekkür ederim.” dedi.


Depremlerde yakınlarını kaybeden UID Württemberg Bölge Başkanı Mehmet Sağanak ve iş insanı Reşat Güngör, Hasene Derneği adına yardım ve kurtarma ekibinde olan Ali Kılıçaslan ile Veysel Öztürk, UID adına kurtarma ekibinde yer alan Burak Şahin, DİTİB adına deprem bölgesine giden İsmet Harbi ile kendi imkanlarıyla yardıma giden iş insanı Mustafa Göğüş izlenimlerini ve yaşadıklarını anlattı. Yakınlarını kaydebenler ve deprem bölgesine gidenler, özetle oradaki acı tabloyu şu şekilde ifade ettiler: “Ne söylesek az kalır. Dışarısı soğuk, içeriye girecek yer yok, herşey anlamsız. Hastanede yeni doğmuş üçüz bebeklerin cansız bedenleri, cenazelerini bulanların sevinçleri… İnsanımız çok hassas, rencide etmeden olmalı yardımlar, bundan sonra oralara gidlirse eşlerimizle birlikte gidelim. Milletimiz büyük, kanaatkar, iyi, asaletli, yardımsever. Türkiye bizden umutlu. Şimdiye kadar çok anlamsız meseleler üzerinde birbirimizle uğraşmışız.” STK’lar Yardım Koordinesi adına Burhan Uzun ve Erdal Cengiz Eyalet çapındaki yardım çalışmaları hakkında bilgiler vererek çalışmalar esnasında yaşanan duygusal olayları anlattılar.

Faslı ünlü grafiker sanatçı Abdülcelil Bensdira’nın iki büyük tablosu depremzedeler yararına yapılan açık artırmada 5.000 Euro’ya satıldı. Birinci tabloyu Prestige Transport sahibi, eski Neckarsulm Türkspor Başkanı Erdal Cengiz 3500 Euro’ya, ikinci tabloyu da Heilbronn Trabzonlular Derneği Başkanı Engin Günaydın 1500 Euro’ya satın aldı.

Projeler, dilek ve temenniler bölümünde Kemal Akyol, Cihan Saygın, Ömer Ceylan ve Karlsruhe’den gelen Alman inşaat mühendisi Philippe Tischler, depremzedeler yararına bundan sonra yapılacak çalışmalar hakkında önerilerini iletti.

“Asıl İşimiz Şimdi Başlıyor” sloganıyla bitirilen programda depremzelere yapılacak yardımların devam etmesi gerektiği kararı alındı.