18/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Askerlik Konusu Netleşti

karlsruhe başkonsolosuğu

BW – HABER                                      KARLSRUHE


 

T.C. KARLSRUHE BAŞKONSOLOSLUĞU DUYURUSU

08.02.2016 tarihinden itibaren dövizle askerlik müracaatları için www.konsolosluk.gov.tr adresinden randevu alınması gerekmektedir.

Dövizli askerlikten yararlanmak için yurt içinde geçirilen süreler hariç olmak üzere; oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren sıfatıyla veya herhangi bir meslek ya da sanatı icra ederek en az toplam 1095 gün süre ile (3 yıl) bir yabancı ülkede fiilen çalışmış olması ve 1000 EURO bedelin ödenmesi gerekmektedir.

Dövizle askerlik başvuruları 3’e ayrılmaktadır.

1- 38 yaşından küçük olup, ilk kez ödeme yapacak olanlar.
Bu vatandaşlarımızın 38 yaşını doldurdukları yılın sonuna kadar aşağıda belirtilen belgeler ile Başkonsolosluklarımıza başvurarak dövizle askerlik işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir. (Örneğin 1978 doğumlular için son tarih 31.12.2016)

2- 38 yaşından büyük olup, ilk kez ödeme yapacak olanlar.
Bu vatandaşlarımızın 31.12.2017 tarihine kadar aşağıda belirtilen belgelerle Başkonsolosluklarımıza başvurarak dövizle askerlik işlemlerini tamamlamaları gereklidir. (Örneğin doğum yılı 1977 ve daha yaşlı olanlar)

3- 38 yaşından büyük olup, daha önceden dövizle askerlik kapsamında 1000-Euro’dan fazla ödeme yapmış olup ödemelerinin kalanını yasal süresi içinde tamamlamadığı gerekçesi ile dövizle askerlik kapsamından çıkartılanlar.

Bu vatandaşlarımız başka bir ödeme yapmayacak olup, kesin terhise hak kazanabilmeleri için halen Almanya’da ikamet etmeleri ve ilk ödeme tarihinden bugüne kadar yurt içinde bir takvim yılında toplam 184 günden çok kalmamaları gerekli olduğundan , bu durumlarının tespiti için aşağıda belirtilen belgelerle birlikte 31.12.2017 tarihine kadar Başkonsolosluklarımıza başvurmaları gereklidir.
(Örneğin doğum yılı 1977 ve daha yaşlı olanlar)

NOT: 38 yaşından küçük olup daha önceden dövizle askerlik kapsamında 1000-Euro’dan fazla ödeme yapmış olanların Başkonsolosluklarımıza başvurmasına gerek yoktur.

Bu vatandaşlarımız Türkiye’ye gittiklerinde herhangi bir Askerlik Şubesi Başkanlığına başvurarak askerlik hizmetini yerine getirdiklerine dair belge alabileceklerdir.

DÖVİZLE ASKERLİK İLK MÜRACAATI İÇİN GEREKLİ BELGELER

1. NÜFUS CÜZDANI, PASAPORT, 2 ADET RESIM ve OTURUM KARTI (AUFENHALTSTITEL)

ÇİFTE VATANDAŞ İSE ALMAN PASAPORTU VEYA KİMLİĞİ İLE TÜRK NÜFUS CÜZDANI

2. İLGİLİ BANKA HESABINA HAVALE EDİLMEK ÜZERE 1000 AVRO NAKİT PARA

3. RENTENVERSICHERUNGSVERLAUF – Sigortalı olarak yapılan tüm çalışmaları gösteren belge

ÇALIŞANLAR İÇİN: ARBEITSBESCHEINIGUNG veya SON AYLIK KAGIDI

İŞSİZLER İÇİN: BEWILLIGUNGSBESCHEID

İŞVERENLER, GEWERBEANMELDUNG AKTUEL (YENİ TARİHLİ) işverenler için – Gewerbe’nin fotokopisi ile isyerinin halen faaliyette olduğunu gösteren Gewerbeamt’dan, Finanzamt’dan, İHK veya Ordnungsamt’dan alınacak yeni tarihli belge
(Bu belgede en az 3 yıl işveren olduğunuzu ispatlamanız gereklidir)

4. AUFENHALTSBESCHEINIGUNG (Rathaus’dan alınmaktadır)