24/07/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

ATFF’den Hanau Irkçı Terörine Kınama

BW-HABER Hanau

ATFF Genel Başkanı Levent Karaca, Hessen eyaletinde 9 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıyı kınayarak, ülkeyi etnik değerler üzerinden bölmeye çalışanlarla mücadele edilmesini söyledi.

Şansölye Angela Merkel’in “Irkçılık bir zehirdir, nefret de zehirdir. Bu zehir toplumumuzda vardır.”, “Bu korkunç cinayetlerin tüm arka planlarının aydınlatılması için her türlü çaba sarf edilecek.” sözlerine katıldığını ifade eden ATFF Genel başkanı Levent Karaca olayın arka planının aydınlatılmasının önemine işaret etti.

Saldırıya uğrayan nargile kafeyi ziyaret eden Levent Karaca, ‘ olay yeri hala ilk vahametiyle duruyor. 9 gencimiz için gözyaşı dökmek yeterli değil. İnsanlarımız nefret tehditi altıda, bizler tüm nefret tehditi altında olanların yanındayız.

Hanau’daki terör eylemini dehşet içinde öğrendiğini ifade eden Levent Karaca, olayda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi. ATFF olarak hedefimiz gençlerimizi ayrımcılığa uğramadan sporda ki başarılarının yanında olmak diyen Karaca, ‘ Bu tür olaylar insanların ülkeye katma değer verme azmini yavaşlatıyor. Nefret söylemi olanların azınlıkta olduğunu bilmek ve birlikte çalışabileceğimiz partnerleride bulmamız gerekiyor. ATFF olarak üstümüze düşen görevi yerine getireceğiz.’

Levent Karaca Hanau ziyaretinin ardından Hanau’da ırkçı terör saldırısı konusunda Hessen MÜSİAD derneği tarafından düzenlenen toplantıya katıldı. Karaca burada ırkçılığın tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğunu eğitimin anaokullarında başlaması gerektiğini söyledi.

Ne olmuştu?
Çarşamba gecesi Hanau kentinde, iki ayrı nargile kafeye yapılan silahlı saldırıda aralarında Türklerin de bulunduğu en az 9 kişi hayatını kaybetmiş, çok sayıda kişi yaralanmıştı.

Özel harekat timinin düzenlediği operasyonda saldırıyı gerçekleştiren aşırı sağcı terörist 43 yaşındaki Tobias R. ve 72 yaşındaki annesi evinde ölü bulunmuştu.