24/07/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Avrupa Sivil İnsiyatif Platformu Resmen Kuruldu

BW-HABER

Karlsruhe 13.09.2017


ASİP Avrupa Sivil İnsiyatif Platformu resmi kuruluş başvurusu kabul edildi. Avrupa’da toplulumuzun hizmetindeyiz diyen ASİP Genel Başkanı Sedat Demir ‘Bu gün resmi başvurumuzun kabul edildiği konusunda olumlu cevap aldık ve artık resmi olarak derneğimiz kuruldu. Tüm Avrupa’ya hayırlı olsun. Sivil toplum kuruluşu olarak, toplumun tüm kesimlerine ulaşmaya çalışacağız. Gönüllülük esası ile çalışacak olan ASİP ne mevki ne menfi bir çıkar ilişkisinde olmayacak.  Avrupa Sivil İnsiyatif Platformu tüm Avrupalı Türklere ve tüm Avrupalı milletlere hayırlı uğurlu olsun inşallah hayırlara vesile olur. ” açıklamasını yaptı.

Merkezi Karlsruhe olan ASİP projesi özellikle Avrupa’da tıkanan sivil toplum kuruluşları çalışmalarının önünü açmak, toplumun sorunlarını yerel yöneticiler, kurumlar ile çözüme ulaştırmak olarak açıklandı. ASİP resmi kuruluşu öncesi, 15 Temmuz darbe ve işgal girişimine karşı, demokrasiye bağlı olduğunu Avrupa’da ilk defa düzenlenen ‘Darbeye Karşı Demokrasiyi Anma ‘ toplantısı ile gösterdi.

ASİP çalışmaları arasında; Türkiye’den emekli olan vatndaşların yurtdışında yaşadığı ülkelerde çalışabilme izini, Mavi Kart kimliklerin haklarının genişletilmesi, gençlere meslek eğitimi, Avrupa’da uyuşturucuya karşı mücadele, marketlerde çevre dostu kağıt torbaların kullanımı gibi toplumsal konular bulunuyor. 

ASİP Avrupa çapında örgütlenmesi devam ediyor. Genel Başkan Sedat Demir, ASİP’in sivil bir hareket olduğunu, toplum faydasına çalışmak isteyen gönüllülerin ASİP’e katılmalarının memnuniyet verici olduğunu söyledi.