17/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Avrupa’da İlk Etnospor Festivali Karlsruhe’de Düzenlendi

BW-HABER

Karlsruhe 11 Kasım 2018


 

Almanya’nın Karlsruhe kentinde Etnospor Kültür Festivali adı altında Yakut Türklerine ait ”MAS Güreşi” müsbakası düzenlendi. MAS Güreşini tanıtım amaçlı yapılan etkinliğe dünya kick boks şampiyonu Gökhan Arslan katıldı. 

Karlsruhe kentinde Erich Kästner Spor Salonunda düzenlenen MAS Güreşi etkinliğinde 22 sporcu kıyasıya  mücadele etti. Kız ve erkek olarak iki grupta yapılan Mas Güreşinde erkeklerde Kaan Demir zorlu rakibini 2-1 yenerek birinci olurken, Mert Genç ikinci, Yasin Akar’da üçüncü oldu. Kızlarda Sinem Yılmaz rakibi Tuanna Tercan ile puan beraberliği nedeniyle ikinci kez karşılaştı ve 2-1 aldığı netice ile birinci olurken, Tuanna Tercan ikinci, Zeynep Şınlak üçüncü oldu. Dereceye giren sporculara ödül verildi. 

Etnopsor Kültür festivali MAS Güreşi mücadelesinde Bekir Hasmercan centilmenlik ödülü, Suna Yüksel başarılı teknik ödülü, İpek Nur Köprücü, Beyza Akar, Nazlı Gültekin mücadelede devamlılık ödülü aldı. 

Karlsruhe kentinde 3 yılı aşkın bir zamandır faaliyette bulunan United Karlsruhe Sport bu sene ilk defa Avrupa’da MAS Güreşi çalışması başlattı. Geleneksel Türk sporu olan MAS Güreşini tanıtım amaçlı yapılan Etnospor festivali açılış konuşmasını yapan Yaşar Sekban ” Hiç bir kültür diğer kültür karşısnda üstün değildir. Üstün kültür tezi ile bizlerin üzerinde üstünlük kurmak isteyenlere en güzel cevabımız kaybolmaya yüz tutan ata sporumuz Mas güreşi etkinliği ile verdik. ” Mas güreşi konusunda kısa bilgi veren Yaşar Sekban bu sporun tüm Avrupa’ya yayılması ve olimpiyatlarda yer alması en büyük dileğimizdir dedi. 

Mas Güreşi tanıtım etkinliğinde yer alan dünya kick boks şampiyonu Gökhan Arslan’da gençlerin yolunu açmak onlara yapılan tüm hizmetlerde varım, mas güreşi tanıtımı için bu gün burada genlerin yanındayım dedi.

Avrupa Sivil İnsiyatif Platformu başkanı Sedat Demir ve ASİP yönetim kurulununda katıldığı organizasyonda konuşma yapan Sedat Demir, ‘ En büyük yatırım uzun vadelide olsa gençlere yapılandır. Bizler her alanda vatandaşlarımızla birlikteyiz. Sporda , eğitimde, sosyal alanda hayatın kendisinde her daim hizmete hazırız.” dedi.Sedat Demir , unutulan bir ata sporunun tekrar canlandırılması bununda Karlsruhe kentinden başlamıs gurur verici dedi. Sedat Demir United Karlsruhe Sport’a çalışmalarından dolayı başarılar diledi. 

Eleme usulü yapılan mas güreşi müsabakalarında final bölümünde puanlamaya geçildi. Yaklaşık iki saat süren programda sporcu aileleri  mücadele boyunca destek vermeyi hiç bırakmadı. Sporcular, ilk defa bu sene başladıkları Mas Güreşi çalışmalarından oldukça memnun. 13 yaşındaki Kaan Demir, ” İlk defa bu sporu burada gördüm. Çok eğlenceli ama o bi kadrada zor. Özellikle kollarınızın çok güçlü olması gerek. ”

Sinem Yılmaz, ” Farklı güzel bir spor. Aslında gücün yanında iyi teknik olması durumunda bu oyunu raibinizi minder dışına atarakda alabilirsiniz. ” dedi.

Mas Güreşi ikinci müsabakaları  Stuttgart kenti yakınlarında Tiger Spor Okulu Nürtingen’de düzenlenecek.  

MAS Güreş Sporu Nedir?

 Eski Yakut Türklerinde güç alıştırması  amacı ile yapılan geleneksel bir spor. Bu spor iki kişinin karşılıklı olarak ayaklarını  ortada bulunan tahtaya dayaması ve  55 cm civarındaki  tahta çubuğu çekme mücadelesidir. Ortada bulunan  tahtanın uzunluğu 2m, yüksekliği 30 cm dir. Oyun 2-0 veya 2-1 skorla biter. Amaç ortadaki sopayı alabilmektir. Bunun yanında rakibi minder dışına atmak yada kendi tarafına çekmekte  puan için yeterlidir.