14/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Avrupa’da Özay Gönlüm Anıldı

img_0501

BW-HABER

Bruchsal 5 Mart 2017


Denizlili halk ozanı Özay Gönlüm vefatının 17’nci yıldönümünde Almanya’da anıldı.

Özay Gönlümü anma törende konuşan Karlsruhe Sanatçılar Platformu Başkanı Mehmet Söyleyici ” Rahmetli Özay Gönlüm’ün çok renkli bir kişiliği vardı. Bizlerde arkasından gelen sanatçılar olarak Özay Gönlüm’ü ve diğer değerlerimizi yaşatmalı yeni nesile aktarmalıyız.” dedi.

Türk Halk Müziği Sanatçısı Özay Gönlüm, aramızdan ayrılışının 17. yılında Almanya’nın Bruchsal kentinde , Karlsruhe  Sanatçılar Platformu ve DİTİB Bruchsal Sultanahmet Cami tarafından düzenlenen bir etkinlik ile anıldı. Sanatçılar Platformu Başkanı  Mehmet Söyleyici, TRT ses sanatçısı Ümmiye Şahin Ünal, sanatçı Yunus Söyleyici sahne alırken geceye zeybek oyunları iel Bruchsal Zeybek Grubu’da renk kattı.

Bruchsal DİTİB Cami konferans salonunda düzenlenen etkinliğe ilgi büyük oldu. Sunuculuğunu Yadigar Demirtaş’ın yaptığı program saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Değerlerimiz anılacak

Sahne alan Mehmet Söyleyici 5’incisi düzenlenen Özay Gönlüm’ü anma gecesinde gençlerinde katılmasını memnuniyet verici buldu, Mehmet Söyleyici yaptığı konuşmasında ”Özay Gönlüm gibi, Neşet Ertaş gibi, bir çok değerli sanatçılarımızı günümüzde genç nesiller ilgiyle dinlemeye devam ediyor. Ve giderek anma etkinliklerine  daha çok rağbet gösteriliyor.Biz Karlsruhe Sanatçılar Platformu olarak, bu gün 5’inci kez anıyoruz. Sizler gibi sanat ve sanatçıya değer veren, ilgiyle izleyen  insanlarla bir araya gelmek bizler için çok önemli.Bu sene çok değerli Bruchsal Bölge Öğretmenimiz Yadigar Demirtaş, DİTİB Bruchsal Cami değerli yetkilileri sayesinde bir araya gelmiş bulunuyoruz. Bu geleneğin  devam etmesi ve diğer büyüklerimizinde eserllerini anarak, genç nesillere aktarmaya devam edeceğiz. Çocuklarınızı bu tür anma yerlerine getirmeniz durumunda çocuklarınızda buralardan feyz alacaktır.” diyen Mehmet Söyleyici, konuşmasının sonunda, ”Nine’nin Mektupları okundukça Özay Gönlüm gönlümüzde yaşamaya devam edecek. Çocuklarımız, gelecek nesiller onu tanıyacak ve türkülerimiz onun sayesinde ilelebet söyleniyor olacak’ dedi.

Gönlümüze taht kurmuş kişilik

 DİTİB Bruchsal Sultan Ahmet Cami Başkanı Mahmut Esen ‘Kıymetli misafirler kültürümüze zenginlik katmış çok değerli sanatçılarımız var. Ege Bögesinin efsane sanatçısı Özay Gönlüm orta yaş ve üstü vatandaşlarımızın çok iyi tanıdığı severek dinlediği, renkli kişiliği ve kendine has üslübuyla gönlümüze taht kurmuş bir kişidir. Siz değerli misafirlerimizin gurbette kültürel değerlerimizi yaşatabilmenin mutluluğunu yaşıyorum.”

Ninenin Mektubu İlgi Odağı

Mehmet Söyleyici Özay Gönlüm’den Ninenin Mektubunu, Özay Gönlüm üslubuyla okuyarak izleyiciden büyük alkış aldı.  2000 yılında aramızdan aniden ayrılan, Türk Halk Müziği repertuarına  derlediği 1000 kadar ezgiyi bırakan Denizlili Özay Gönlüm kendi eserleri ile anıldı. Kendisini şık takım elbisesi, yeleği, kolunda tesbih, ayağında çizmesi, tabiki ‚’Ninenin Mektupları’, olmazsa olmazı yareni ile Türk Halk Müziğinin ekolü Özay Gönlüm gelecek nesillere aktarılmak üzere anıldı.

Mehmet Söyleyici’nin Amerika’da yaşayan sanatçı oğlu Ynunus Söyleyicide geceye katılarak şelpesiye renk kattı. 12 yaşında saza başlayan Yunus Söyleyici Almanya ve Hollan’da da müzik çalışmaları bulunmakta. Yunus Söyleyici sanat hayatına Amerika’da devam ederken halk müziğinin yanı sıra İspanyol, rock türü farklı müziklerde de başarılı çalışmalara imza atıyor. Gecede ritimde Nihat Bora, kalvyede Fatih Şinik yer aldı.

Güçlü Bir Yorumcu : Ümmiye Şahin Ünal

3 bölümden oluşan programda, TRT ses sanatçısı Ümmiye Ünal Şahin, ‘Denizlinin adım adım yolları”,”Kara üzüm salkımı, elindedir bağlama”, Özay Gönlümün unutulmaz eseri , Cemilenin gezdiği dağlar meşeli eserlerini seslendiren Ümmiye Şahin Ünal güçlü sesiyle büyük ilgi odağı oldu.

Bruchsal Zeybek Gururlandırdı

Türkçe öğretmeni Yadigar Demirtaş  tarafından çalıştırılan Bruchsal Zeybek Grubu sahne aldı.  Kartal misali açılan kanatları istiklal mücadelesinin abidesi, okyanusun kabardığı an, çeliğin çelikte çıkardığı ses, keskin bakışlar, diz vuruşu ile 7 düvele meydan okuyan, devleri çökerten bir oyun adeta zeybek. Bruchsal Zeybek Grubu yöneticisi Muhammed Aygün ve Süleyman Aktaş’ta sahnede hem grup hemde solo gösterileri ile yer aldı.

Programın sonunda, geceye katılanlara Bruchsal DİTİB Sultan Ahmet Cami Kadın Kolları  hazırladığı yöresel yemekler ikram edildi.