20/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Baden-Baden Yönetimi Tanıtıldı

IMG_3702

BW – HABER  Baden- Baden

Türk -Alman Kültür ve Eğitim derneği başkanı Kemal Demirel yeni yönetimini ve projelerini tanıttı. Baden – Baden kentinde kahvaltılı yapılan tanıtım toplantısına Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, DİTİB Baden Eyalet Birliği başkanı Cihan Şavran, Baden – Baden OAB yönetim kurulu ve üyeler katıldı.

Görevi devralan Kemal Demirel, yeni bir ekip ile çalışmalara başladığını, eğitim ve kültür konusunun öncelikli olduğunu söyleyerek konuşmasına şöyle devam etti. ”Öncelikli hedefimiz, Türkçe derslerine sahip çıkarak, öğrenci sayısının artırılması olacak.Kendi külütürümüzü tanıtıp burada yetişen gençlerimizinde kökenlerini unutmamalarını istiyoruz.” dedi.

IMG_3632

Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, yeni yönetimi tebrik ederek konuşmasına şöyle devam etti, ” Almanya’da 12 milyon göçmen yaşıyor. Bu göçmenlerden en kalabalık gurubu biz oluşturuyoruz. Bu nedenle bizlerde kendi dilimizi, kültürümüzü değerlerimizi  çocuklarımıza, torunlarımıza bu değerleri aktarmamız gerekiyor.” Kendi dilini öğrenemeyen kişinin diğer kültürleride anlayamadığını sözlerine ekledi. Avcı yüzyıllardan beri anılan erdemleri, kadirşinaslığı, misafirperverliği çocuklarımıza aktarmalıyız dedi.

Cihan Şavran’da ”DİTİB Eyalet Birliği olarak, Baden OAB Federasyon ile el birliği ile çalışıyoruz. Herşey tek bayrak altında hizmet edebilmek içindir. Düşünceler farklı olabilir insanların ancak sahip olduğumuz bayrak tektir.” dedi.

Yeni yönetimde 20 kişilik bir ekip görev alırken, Kemal Demirel, Ercan Açıkol, Yüksel Demirel, Emine Açıkol gibi isimler yer alıyor. Program’da Hatay usulu kahvaltı ikramında bulunuldu.

IMG_3729


IMG_3694