30/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Başkan Belit Onay ‘Haberler asılsız.’

BW-HABER HANOVER

Hannover Belediye Başkanı Belit Onay hakkında çıkan haberlerin asılsız ve mesnetsiz olduğunu açıkladı. Başkan Onay, Turkiye’ye tatile gidecek olan belediye çalışanlarının işten çıkarılacağı haberinin sosyal medya kaynaklarına dayalı çıkarıldığını, hakkında yalan haber yapan ve hakaret edenlerin hukuk önünde hesap vereceğini açıkladı.

Hannover Belediye Başkanı Berit Onay şu açıklamayı yaptı,

[Türkçe & Deutsch]

Son günlerde bazı Türkçe haber sayfalarında çıkan şahsımla ilgili haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Birkaç asılsız sosyal medya paylaşımından yola çıkarak ve benden hiçbir şekilde görüş alınmadan yapılan böylesine karalayıcı haberleri hayretle takip ediyorum.
Belediye olarak, Türkiye’ye seyahat edecek çalışanlarımızı tehdit etmemiz kesinlikle sözkonusu değildir.

Aslında tartışmaya dahi açık olmayan bir hususu, haber içeriklerini göz önünde bulundurarak altını çizerek belirtmekte fayda var;
Belediyemiz, işçilerimizin haklarına tümüyle saygı duymaktadır. Muhtemel keyfi uygulamalarla insanların işten çıkarılması hukuki açıdan ne mümkündür ne de amaçlanmıştır. Bu, Belediye Başkanı olarak da en başta beni bağlamaktadır.

Asıl konuya dönecek olursak;
Türkiye, Alman “Robert Koch Enstitüsü” tarafından Koronavirüs salgını sebebiyle başka ülkelerle birlikte “riskli bölge” olarak sınıflandırılmıştır. Almanya, bu tür “riskli bölgeler” için uluslararası seyahat uyarısında bulunmaktadır. Neticede bu seyahat uyarısı Türkiye’yi de kapsamaktadır.
Biz de, Hannover Belediyesi olarak Almanya’daki tüm diğer belediyeler gibi, fedaral ve eyalet bazındaki bu gibi kararlara uymak durumundayız.

Haberlere konu olan yazıda bu ifade edilmeye çalışılmış. Ancak çalışanlarımızın işten çıkarılması gibi bir tehdit veya benzeri bir uygulama üstte belirttiğim gibi kesinlikle sözkonusu değildir.

Belediyemizin bir alt biriminde yayımlanan bu yazıyı, ben de ilk olarak sosyal medya aracılığıyla gördüm. Yazıda kullanılan üslup nedeniyle bunun düzeltilmesi, daha açıklayıcı ve uygun bir dil kullanılması yönünde talimatta bulundum.

Son olarak bana bu bağlamda ulaşan küfür, hakaret veya tehdit içerikli mesajlarla ilgili şahsım tarafından Almanya ve Türkiye’de hukuki yollara başvurulacağını da belirtmek isterim.

———-

Nachrichten, die kürzlich über die Landeshauptstadt Hannover und den Oberbürgermeister auf einigen türkischen Nachrichtenseiten erschienen sind, entsprechen nicht den Tatsachen. Mit Verwunderung haben wir festgestellt, dass Falschmeldungen und diffamierende Nachrichten auch in den Sozialen Netzwerken veröffentlicht wurden.

Um die Behauptungen richtig zu stellen, möchten wir ausdrücklich betonen, dass unsere Stadtverwaltung die Rechte der Arbeitnehmer*innen schützt.

Das Robert-Koch-Institut hat u. a. die Türkei (sowie andere Staaten) aufgrund der Coronavirus-Pandemie als “Risikogebiet” eingestuft. Das Auswärtige Amt hat gegenüber diesen “Risikogebieten” eine internationale Reisewarnung ausgesprochen. Folglich umfasst die Reisewarnung auch die Türkei. Als Landeshauptstadt Hannover – so wie andere deutsche Städte auch – müssen wir uns an die Regelungen halten, die auf Bundes- und Landesebene verfügt werden. Das städtische Informationsrundschreiben, das in den Meldungen aufgegriffen wird, macht in einem knappen und juristischen Schreibstil auf diese Regelungen aufmerksam und weist auf mögliche Folgen hin. Wie bereits klargestellt wurde, liegt keinesfalls die Androhung von Entlassungen gegenüber Mitarbeiter*innen vor.

Dass das Rundschreiben der Verwaltung zu Missverständnissen geführt hat, bedauert Oberbürgermeister Onay – zumal gerade in der Corona-Zeit eine ausgesprochen große Solidarität der Belegschaft untereinander sichtbar geworden ist.

Dessen ungeachtet teilen wir mit, dass gegen Beleidigungen und Drohungen, gegenüber Oberbürgermeister Onay, sowohl in der Türkei als auch in Deutschland rechtlich vorgegangen wird.