02/12/2023

BW News

Nachrichten aus der Welt

Bruchsal Etüt Merkezi Açıldı

img_9474


BW-HABER

Bruchsal 12 Şubat 2017


Bruchsal Ücretsiz Okul Yardım Kursu Açılışına İlgi Büyük Oldu.

Baden Bölgesinde Karlsruhe Eğitim Ataşeliği girişimleriyle 5 inci Okul Yardım Kursu (Etüt Merkezi) Bruchsal’da vatandaşlarında katıldığı bir törenle açıldı. Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı’nın da katıldığı törene vatandaşların ilgisi yoğun oldu.  DİTİB Bruchsal Sultan Ahmet Cami’n 3 sınıf olarak açılan ders etüt merkezinde 32 öğrenci bulunuyor.

Fakirlik ve Cahalet Tedavi Edilmeli

Türkçe ve Türk Kültürü Dersi Öğretmeni Eyüp Şener’in sunumunu yaptığı program, Bruchsal Bölge Koordinatör öğretmen Yadigar Demirtaş tarafından okutulan İstiklal Marşı ile başladı. Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı Almanya gibi gelişmiş bir ülkede katkı payından fazlasıyla yararlanmak için çocukların eğitimlerine daha fazla ilgi gösterilmesi gerektiğini, adeta milli bir hastalık olan fakirlik ve cehaletin tedavi edilmesi durumunda ise hiç kimsenin  Türk toplumunu durduramayacağını belirtti.

Sizler Bize Emanetsiniz

img_9449

Konuşmasının devamında ‘Siz bize emanetsiniz.’ diyen Gürkan Avcı; ‘Bunlar gerçek rakamlar,  çarpanlarıyla birlikte 5 milyon insanınmız var Almanya’da. Yurtdışında yaşayan Türklerin yarısından fazlası Almanya’da yaşıyor. Almanya’da ki Türkler adeta Türk başı. Almanya’da ki Türkler ne yaparsa diğer ülkelerde yaşayan Türklerin mukedaratını etkileyen bir durum söz konusu. Almanya’da ki Türklerin %1,8′ üniversite, %12 lise mezunu bunlar çok düşük rakamlar, bizim gibi biyük bir millete, tarihin ortasına yumruk vurmuş bir millete hiç yakışmıyor. Artık teknoloji dönemi, top, tüfek, kılıç zamanı geçti. Çağ bilim çağ teknoloji çağ, öyle hamaset ile vatan millet Sakarya’ya olmuyor. Bizlere bu %1,8 bizlere yakışmıyor. Türklerin büyük zengin eğitimli olması demek, dünyaya faydalı demek, aynı zamanda Almanya’ya faydalı olmak demek.’

Yaratandan Ötürü Sevmek

‘Yaratandan ötürü yaratılanı sevmeyi emreden bir medeniyetin mensubuyuz.’ diyen Gürkan Avcı, ‘Büyük işler yapmış başarmış o kahraman dedelerini, ceddini öğrenecekler, Alman okullarında da en başarılı bizim çocuklar olacak. Matematikte, Almanca’da, İngilizce’de bütün okul derslerinde bizim çocukların en başarılı olması gerekiyor.’

Eğitime Daha Çok Pay Ayırın

Tüm Türk toplumunun her kesimini ziyaret  ettiğini söyleyen Gürkan Avcı,  bazı gençlerin hala işçi olmak istediğini, büyük millete mensup gençlerin büyük düşünmesi gerektiğini vurgulayarak, eğitimli gençlerin sayısının yükselmesi gerektiğini belirtti. 10 yıl sonra diploma sahibi olmayan kimsenin iş imkanı bulamayacağı uyarısında bulunan Gürkan Avcı, eğitime ev bütçesinden daha fazla yatırım yapılmasını istedi.

DİTİB din görevlisi Hasan Kaymak’ta; Almanca , matematik, Türkçe gibi derslerde emeği geçenlere teşekkür ederek, kursun hayırlı olmasını diledi.

3 Sınıf Açıldı

Bruchsal Okul Aile Birliği Başkanı Özer Acar ‘ Burada yapılan çalışmalar ve etüt merkezinin faaliyete geçmesini sağlayanlara teşekkür ediyorum. Almanya’da eğitim çok önemli, bunun bilincindeyiz, velilerinde verilen ücretsiz derslere ilgi göstermesini isterim. Sultan Ahmet Cami yöneticilerine bizlere sağladığı 3 sınıftan dolayı teşekkür ederim.’

Şimdi… Ücretsiz Kurslar İlgi Bekliyor

Açılış konuşmalarından sonra yeni açılan sınıfları gezen Gürkan Avcı, sınıfların oldukça donanımlı ve derslere uygun olarak hazırlanmasından dolayı DİTİB Sultan Ahmet Cami yöneticilerine teşekkür etti. Avcı öğrencilerle bir süre sohbet etti.  Almanya’yı sizler yönetmelisiniz, ne iş yapacaksanız en iyisini sizlerin yapmasını istiyorum diyen Avcı velilerin ücretsiz verilen kurslara ilgi göstermelerini istedi.

Veliler Memnun 

Öğrenci velileri açılan ücretsiz kurs ile büyük bir mali külfeten kurtuklduklarını ifade ederken, asıl sonunun Bruchsal da eğitimli, ders verecek nitelikte kişilerin çok az olduğunu ifade ettiler. Veliler ayaklarına gelen ücretsiz hizmetten oldukça memnunlar.