20/04/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Bu Coşku Hiç Bitmesin

BW-HABER

Karlsruhe 28 Nisan 2018


Almanya’nın Karlsruhe kentinde düzenlenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Karlsruhe Başkonsolosu Nevzat Arslan, eşi Esra Arslan ve çocuklarının katılımıyla coşku içinde geçti. Uzun bir zamandır çocukların hazırladığı gösteriler, ebeveyn ve davetlilerin beğenilisine sunulurken, farklı milletlerden çocukların başarısı göz doldurdu.  Sahne alan Ankara Seymenlerin, kanat açışları, diz vuruşları, okyanusta kabaran bir dalga, çeliğin çelikte çıkardığı bir sesti sanki. Kurtuluş mücadelesinin timsali Ankara Efeleri müziğin ritmi ile sahnede 27 Aralık 1919’da Dikmen sırtlarında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e “Paşam seni görmeye geldik, bu vatan uğruna ölmeye geldik” diyerek vatanı vatan yapan Seymenler, Cumhuriyetin temelinde var olduklarını, ağır duruşları çevik hareketleriyle gösterdiler.

23 Nisan çoşkusu yaşanırda,  müzik öğretmeni Hakan Çevik‘e ait Harmony Müzik okulu öğrencileri olmaz mı hiç? Keman, gitar, bağlama ile  geleceğin dahi çocukları minik elleriyle yeteneklerini sunarak, bayramın  coşkusuna ortak oldu. 

 23 Nisan coşkusunun bir başka mimariside Mozaik Halk Oyunları oldu. Birbirinde  yetenekli çocuklar, Anadolu kültürünün 1000 yıllık geleneğini büyüklerin beğenisine sunarken, uluslararası kutlama yeteneğine sahip 23 Nisan şenliğine katılan farklı milletlerin çocukları kimi morden dans, kimi bale, kimi akrobatik hareketlerle bizlere geleceğin çocuklarının portresini çizdiler adeta. 

Konya’nın kaşık oyunu ile modern dansı harmanlayan ve öğrencilerine öğreten Karlsruhe Eğitim Ataşeliği Öğretmenleri, dünyaca tanınmış  ‘ Üsküdar’a Giderken ‘ müziği ile  gösterilerini süslerken, kimide bir Uzak Doğu dansını en zarif ve güzel şekliyle davetlilere sundu.  Çocukların halk oyunlarındaki başarısı kadar modern danslarda da başarısı izleyenler tarafından ayakta alkışlandı. Profesyol grupların yer almadığı kutlamada, Karlsruhe Eğitim Ataşeliği Türkçe Dersi Öğretmenleri tarafından hazırlanan çalışmalar beğeniye sunulurken,  Karlsruhe Başkonsolosluğu ve Karlsruhe Okul Aile Birliği tarafından desteklenen ‘ Karlsruhe Basketbol Okulu’ ilk defa sahne aldı. 25 basketbol okulu öğrencisi basketbol topu ile müziğin ritminde hünerlerini gösterirken, programın sonunda  çocuklara basketbol oyun kuralları hakkında ödüllü iki soru sordular. 

Malsch Okul Aile Birliği öğrencilerinin bayrak gösterisi, ezbere İstiklal Marşının tamamını okuması, kimi duygulandırma ki?. Karlsruhe Türkçe dersi öğrencileri ezbere okudukları İstiklal Marşının ardından öğrenci koroları sahne aldı. Programın sonunda tüm ömrenciler hep bir ağızdan ” Türkiyem” parçasını Türk bayrağını sallayarak söylediler. 

23 Nisan etkinliğine katılan Karlsruhe Başkonsolosu Nevzat Arslan, eşi Esra Arslan, Karlsruhe Okul Aile Birliği Başkanı Erdem Arın, eşi Seher Arın,  Karlsruhe Belediye Başkanı temsilen Liberal Parti Karlsruhe Meclis Azası Tom Hoyem, Avrupa MÜSİAD Koordinatör Başkanı Burhan Sağlam, Karlsruhe Türk Kadınlar Derneği başkanı Mine Kılıçer ve kalabalık birt davetli topluluğu yer alırken, kimi çocukda bayramın tadını salon dışında kurulan dev oyun alanlarında çıkardı.

Bu Bayramı Dünya Çocukları Öğrensin

Filiz Sofyalı tarafından sunulan programda bir konuşma yapan  Karlsruhe Okul Aile Birliği Başkanı  Erdem Arın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının, Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara verdiği önemi gösteren bir kutlama olduğuna işaret ederek ”Bizim gayemiz, dünyada ilk ve tek olan çocuk bayramını tüm ulusların çocukları yaşayarak öğrenmesidir. Sevginin, kardeşliğin, barışın tohumlarının atıldığı bu çoşkulu günde beklentilerimiz, dünya geleceğine huzurun, barışın hakim olması tahsis edilmesidir”

Bu Bayram Dünya Çocuklarına Armağan 

Karlsruhe Başkonsolosu Nevzat Arslan, çocukların bayramını kutlayarak başladığı konuşmasında, 23 Nisan Çocuk şenliğinin farklı milletten çocukların katılımıyla kutlandığına dikkat çekerek , Türkiye’nin bu bayramı dünya çocuklarıyla paylaştığını söyledi. Nevzat Arslan, ”  Çocuklarımızın, Almanya’da en iyi eğitimi almalarını en iyi üniversitelerinde okumalarını, sosyal, kültürel etkinliklerde en aktif olarak katılmalarını her iki topluma da faydalı, kendine güvenen, hayatın her türlü güçlüğü ile mücadele edebilecek donanıma sahip, özgür bireyler olarak yetiştirmemiz en büyük hedefimiz olmalı.”