18/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Bugün Erken Kalkmak Gerek

BWHABER

Karlsruhe 16 Haziran 2018  Resim: 2016 yılında Ankara’da soğuk bir Ocak ayında çekildi… 


Her bayram sabahı kim aklımıza gelir, tabii ki ‘Barış Abi‘, onu tanımasada yeni nesil her bayram sabahı ağızlardan dökülen bu cümle  ‘ Bugün bayram erken kalkın çocuklar’  bize onu hatırlatır. ‘ Nerde o eski bayramlar? ‘ sözü için fazla genç olan nesil, bayramı bayram gibi yaşamak için kendini zorlasada, artık tatil havasında geçen bir bayramın yazısı bu. 

Ramazan bayramını adeta güneye tatil planına çevirenler, plajlarda ‘ Nerde o eski bayramlar? ‘ derken, Barış abilerini hiç dinlememişler mi acaba?  Eğer bir bayram sabahı Barış Manço’nun ‘ Bugün Bayram Erken Kalkın Çocuklar’ şarkısını mırıldanıyorsanız, bir bayram sabahı, işte sizde ” Nerde o eski bayramlar” ı yaşayanlardansınız. 

Nerde o eski bayramlar, gerçekten nerde ? Ya da varmıydı o eski bayramlar, ya da herşey  bir rüyamıydı? Yaşadığımız modern çağ, insanları daha bireysel, daha çekirdek aile ve hatta  dışa karşı koruma ve saldırganlaştırdı. Aşırı iş yoğunluğu ve her fırsatta ortaya çıkan dinlenme ihtiyacı mı bizlere ‘ Nerde kaldı o eski bayramlar’ dedirtiyor. Zaman problemi mi? yoksa özden kopuş mu? 

Bakmayın o soruları sorduğuma otorite ben değilim, sorulara cevapta veremeyeceğim. Ama şu gerçek ki zamanda hızlanma ve iş yükünün artması, tüketimde büyüme, insanların tüketme ihtiyacı ile elimizde ki her değeri maddiyata çevirerek içini boşaltmaya doğru gidiyoruz. Ramazan Bayramı ki bazıları Glükoz Bayramı bile diyor. Bayramı tatile çevirsek bile, Ramazan bayramını kendi değerleri ile kutlamak ve özellikle çocuklara bunu devretmek gerek.

Ahh nerde kaldı o eski bayramcılarda, bayramı çocuklarına yaşatmak adına, Barış Manço’nun dediği ‘ Bugün bayram erken kalkın çocuklar, giyinin en güzel elbiselerinizi.’ sözlerinden hareketle bayramı en azından çocuklara öğreterek  yaşadıklarını hayal eden nesile ileride anlatabileceği ‘ Nerde kaldı o eski bayramları‘ söyletmek gerek…

Bugün bayram erken kalkın çocuklar… 

 

Yaşar Sekban