28/05/2023

BW News

Nachrichten aus der Welt

Bunu Sakın Yapmayın !!!

New Image

BW-HABER    Karlsruhe


Almanya’nın üç eyaletinde seçim var.  Rheinland Pfalz, Baden Württemberg ve Saksonya Anhalt’ta da 13 Mart’ta eyalet meclisi seçimleri yapılacak.

13 Mart seçimlerine Türk kökenli seçmenlerinde ilgi göstermesi bekleniyor. Seçimlerde kullanılacak oyların geçerli olması için bazı hususlara dikkat çekildi. Karlsruhe’de Doğu-Batı olarak iki bölgede gerçekleşecek seçimlerde, sarı seçim kartı olanlar Batı, yeşil seçim kartı olanlar Doğu bölgesinde oy kullanacaklar.

Oy pusulasında isim ve parti yazan seçmek istediğiniz adayın olduğu boş kutuya çarpı veya başka bir işaret yaparak seçebilirsiniz. Oy pusulasında bulunan seçmek istemediğiniz adayların isimlerine çizgi çekip, seçmek istediğiniz adayın isminde herhangi bir işlem yapmazsanız,  bu seçme şeklide kabul ediliyor.Oy pusulasına  aday veya seçim ile ilgili olumlu yorum yazabilirsiniz.

Bunları sakın yapmayın…

Oy pusulasında adayların karşısındaki boş kutuya  kesinlikle iki çarpı atmayın. Oy pusulasına adayınızı seçtikten sonra, partisi hakkında olumsuz yorum yaparsanız pusulada ki oy geçersiz sayılacak. Bununla birlikte hakarete varan yorum yazılarda da oy pusulası geçersiz olacaktır. Oy pusulasının tamamına atılan bir çarpı işareti, adayı seçtikten sonra yanına eklenecek soru işareti, boş kağıt vermek gibi durumlarda oy pusulaları geçersiz olacak.

Seçimlerde oy verme işlemleri 13 Mart Pazar sabahı saat 08:00’de başlayacak ve saat 18:00’da sandıklar kapanacak.