20/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Çalışma Ataşesi Muhammet Kıran ‘ Meslek Eğitimi veren Türk işletme sayısı artışı mennuniyet verici.’

BW-HABER

Karlsruhe – 7 Eylül 2017


 

Karlsruhe Çalışma Ataşesi Muhammet Kıran, HZ-Autoservice oto tamirhanesini ziyaret etti. İş yeri sahibi Hakan Zengin’le görüşen Kıran, meslek eğitimi konusunda genç meslek adaylarına  tanınan imkandan dolayı tebrik etti. Karlsruhe Başkonsolosluğu Çalışma Ataşesi Muhammet Kıran, Türk işverenlerin sayısında ve çeşitliliğindeki artışın yanısıra kalitede yükselme olduğunu, bununla birlikte Alman ekonomisine katkının arttığını ifade etti.

Kıran, ” Almanya’da Türk işverenlerin sayısındaki artışın yanında gençlere meslek kazandırmada nicel ve nitel olumlu bir artış var. Baden bölgesi önemli bir sanayi, teknoloji ve turizm merkezi burada bir çok Türk yatırımcıda Almanya’ya katkıda bulunuyor. İş kalitesinin yükselmesi, kalifiye eleman açığının kapanmasında Türk işverenlerinde canla başla görev alması bizleri dolayısıyla memmnun ediyor.” diyen Kıran, Karlsruhe kentinde oto tamirhane işletmesi ziyaretinde, tamirhane sahibi Hakan Zengin’den bilgi aldı. 

Muhammet Kıran meslek eğitimi konusunda Çalışma Ataşeliği olarak öğrencilerin, velilerin bilgilendirildiğini, zaman zaman kurulan fuarlarda da farklı meslekler konusunda, meslek sahipleri tarafından bizzat öğrencilerin sorularına cevap verildiğini kaydetti. 

Hakan Zengin, 16 yıllık meslek tecrübesi ile Karlsruhe’de hizmet verdiğini ifade ederek, gençlere hem mesleği tanıtma hemde meslek imkanı sunma konusunda yardımcı olduğunu söyledi. Zengin, doğru meslek seçiminde ‘praktikum’ un önemine değindi. HZ Auto service sahibi Hakan Zengin, kamyon şöförlüğünden ‘sıfırdan’ kurdum diye ifa ettiği iş yerinde, meslek yapma ve mesleği tanıma imkanı sunuyor.