12/07/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Cem Örnekol : Alman Toplumu Başarılı Türk Gençlerin Farkına Varmalı

cem-ornekol


BW HABER    

Mannheim 15.01.2017

Rhein-Neckar Türk İşverenler Derneği (TİD) tarafından Mannheim’da düzenlenen Yeni Yıl Resepsiyonunda konuşma yapan Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol, ”Son dönmede giderek artan yabancı yabancı düşmanlığı, ayrımcılık  ve İslam karşıtlığı gibi menfi gelişmelerin zaten zor atılan bu adımları etkisizleştirmesinden endişe duyuyoruz.”  Dedi.

İsmail Torun’a Allah’tan Rahmet…. Konunun Takipçisiyiz…

Sözlerime başlamadan önce hepimizi derinden sarsan  üzen mefhum  olaya değinmek istiyorum. Başta Mannheim ve Ludwigshafen’da yaşayan toplumuzun yakından tanıdığı ve sevdiği başarılı bir iş adamı ve aile babası İsmail Torun’un hunharca katledilmesinin şokunu yaşıyoruz. Merhuma Allah’tan Rahmet kederli ailesine sabır ve  başsağlığı  diliyorum. Bu  korkunç cinayetin faalleri kısa sürede yakalanmış olması  teselli etmekle birlikte bu kişilerin yargılanıp hak ettikleri cezaya çarptırılası için hem Mainz hemde Karlsruhe Başkonsololsukları olarak Alman makamaları nezninde birlikte takibi yapacağımızı bir kez daha belirtmek istiyorum.

Başarılı Çalışmalarınızla Gurur Duyuyorum

”TİD hem kurumsal projeleriyle hemde üyelerinin bireysel çalışmalarıyla sadece Rhein Neckar bölgesi değil daha geniş kapsamda sınırlarıda aşarak ve Türkiye ve Almanya’da çeşitli alanlarda yararlı ve başarılı çalışmalara imza atmakta olduğunu söylemekle gurur duyuyorum. Bu olumulu tablonun yarım asır önce buralara işçi olarak gelen inasanlarımızın çocukları bu gün ulaştığı düzeyi dikkat ettiğim mesafeyi ortaya koyan bir tablodur. Toplumumuzun küçüklü büyüklü işletmeleri ile sosyal ve kültürel projeleri ile bu ülkeye katkıda bulunma iradaesini ortaya koyan bi tablodur.”

Yabancı Düşmanlığı Endişe Verici Noktada

”Her yanda eğitimli  toplumla bütünleşmiş meslek sahibi öz güvenli Türk gençleri var. Tek beklentileri Alman toplumununda onların farkına varması varlıklarından haberdar olmasıdır. Tablonun diğer kısmında ise Almanya’da ki göçmen realitesinin çeşitliliğinin kabul edilmesi ile ilgili unsurlar yer almaktadır. Aradan geçen süre zarfında tedrici de olsa küçük de olsa adımlar atılmış uyarlamalar yapılmış olmakla birlikte bazı alanlarda hala arzulanan arzulanan noktada olunmadığığını müşahade ediyoruz.  Son dönmede giderek artan yabancı yabancı düşmanlığı, ayrımcılık  ve İslam karşıtlığı gibi menfi gelişmelerin zaten zor atılan bu adımları etkisizleştirmesinden endişe duyuyoruz.”

Cem Örnekol, Türk toplumunun Almanya için yaptığı gayret ve çalışmalarının görülmesi gerektiğini ifade ederek, tüm güzel çalışmaların yabancı düşmanlığı ile heba edilmemesini istedi.

TİD  Başarılı İşadamları 

Yönetim Kurulu Başkanlığını Mustafa Baklan’ın yaptığı TİD, 1995 yılından beri Mannheim’da kuruldu. Rhein-Neckar Türk İşverenler Derneği (TİD), Rhein-Neckar bölgesinde bulunan Türk kökenli işverenlere ve serbest meslek erbablarına, başarılı bir yöneticilik ve ekonomik başarı sağlamak için gerekli olan desteği sağlamaya çalışmaktadır.