30/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Türkiye’nin geleceğine silahlı gruplar değil, milletin iradesi şekil verecek.

BW-HABER

Karlsruhe 12 Temmuz 2017


Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol 15 Temmuz Cumartesi 2017 tarihinde Karlsruhe Başkonsolosluğu toplantı salonunda düzenlenecek olan ” 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik ” günü ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi. 15 Temmuz 2016 günü  Fetö terör örgütü tarafından düzenlenen  hain darbe girşimi sonucu hayatını kaybeden 250 şehit için düzenlenecek anma toplantısında şehitleri temsilen 250 adet helva dağıtılacak. 

Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol, ”15 Temmuz 2016 gecesi, Türk milleti kendisini ‘kainat imamı’ olarak gören Fetullah Gülen’in silahlı kuvvetler ve diğer kamu kurumlarına sızmış müritleri tarafından tezgahlanan bir darbe teşebbüsünü akim bıraktı. Yaşananlar, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihinde eşi görülmemiş boyutta bir terör saldırısıydı. 250 vatandaşımız şehit oldu, 2.000’den fazla vatandaşımız yaralandı.”

(Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol tüm vatandaşları, Karlsruhe Başkonslosluğu toplantı salonunda 15 Temmuz 2017 Cumartesi saat 11:00’de düzenlenecek olan  15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü anmasına davet etti. )

Cem Örnekol, Türk halkının büyük bir cesaret örneği göstererek tankların önüne durduğunu, devlet kurumlarını ele geçirmeye çalışanlara karşı vücudunu siper ettiğini söyledi. Cem Örnekol konuşmasında, milletin   geleceğini kendi iradesiyle şekillendireceğini belirterek ” Türk halkı, demokrasi dışı müdahalelere izin vermeyeceğini ortaya koydu. Türkiye’nin geleceğine silahlı gruplar değil, milletin iradesinin şekil vereceğini ispat etti.” Dedi.

Karlsruhe başkonsolosluğuna 5 bin vatandaşımız geldi… Hepsine minnettarız..

Cem Örnekol basın toplantısında yöneltilen bir soruya, ” Vatantadaşlarımız darbenin kimler tarafından  yapıldığının ortaya çıktığında, hemen büyük bir özveriyle kendilerine yakın olarak gördüğü Karlsruhe Başkonsolosluğuna gelerek, Türkiye’de darbecilere karşı mücadele edenlere desteklerini sundular. Başkonsolsoluğa 5.000 vatandaşımız gelerek milli birlik ve beraberlik gösterdi.   Burada olsaydım bende vatandaşlarımızla birlikte olacaktım. Başkonsolosluğun personeli buradaydı. 15 Temmuz 2016 tarihinde bende ailem ile birikte Ankara’daydım. O alçaktan uçuş yapan jetlerin camları titrettiğinde çocuklarım büyük bir korkuya kapılarak yataklarından fırlamışlardı. Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın dirayetli tutumu ile büyük bir felaketten dönüldü. Bu arada maalesef 250 şehit verdik, 2.000kişi gazi oldu.   Fetö terör örgütü böylesi muhteşem bir dirençle karşılaşağını tahmin etmedi. Direniş karşısında silahlarını bırakmak zorunda kaldı.”

40 yıldır devlete sızan mafyavari terör örgütü

Cem Örnekol sorulan bir soruda; sözde ” kainat imamı” Fetö yapısının 40 yıldır devlete sızan mafyavari bir yapı olduğunu ibadet, ticaret ve ihanetten oluşan bir yapı olduğunu en önemlisi ise ketüm bir yapı olmasıdır dedi. Yapının başta askeri, emniyet, hukuktaki yapısının ortaya çıkarılması ve önlemlerinin alınmasıyla kendilerinin yok edileceğini anlayınca hain darbe geldiğini sözlerine kaydetti.

Maarif Vakfı okulları yayılıyor

Cem Örnekol,  ” Bu yapıyı dünyada herkes biliyor, ancak anlamak istediğini anlıyorlar. Bazı devletler bu tehlikeyi anlayıp okuları kapattı. Bu haretketin basit bir eğitim hareketi olmadığını söylediğimizde iyi niyetli olmayanların bunu dinlemediğini gördük. 150 ülkede bu yapı ile mücadele ediyoruz. Aslında mücadelede önemli yol kat edildi. Bazı ülkelerde okulları kapatıldı. Onun yerine Maarif Vakfı okulları yerini aldı. Belli başlı bazı ülkeler bu yapıya dokunmuyor. Bizlerde bu ülkelerin kamuoyuna daha fazla anlatmalıyız. Dış dünyaya anlatmaya devam etmeliyiz.’

Alman medyasına konu anlatıldı

”Baden bölgesinde konu ile ilgili olarak Alman ve Türk medyasına 15 Temmuz konusunda bir basın toplantısı düzenledik, Der Spiegel, Focus gibi ulusal yayın yapan Alman medyasında objektif haberler yer aldı. Ancak daha sonra gördük ki Almanya genelinde bize göre önyargılı bir hava var,  belki fazla naif bakış açısından olabilir, o oluşan olumlu  hava değişti. Biz tabiki bunu anlatma devam edeceğiz. Ancak yeni gelişmeler ile bu hareketin çokta masum bir hareket olmadığını, inanamayanlarda bu hareketin gerçek yüzünü görecektir. Bizler anlatmaya devam edeceğiz. ”

Olağanüstü hal Fetö terör örgütü için

”Devletin bir refleksi var. Devletin bekaası söz konusu, geleceğinin tehlikeye girmesi ile karşı karşıya ve bir refleksle kendini korumaya aldı. Olağanüstü hal koşulları var.  Olağanüstü hal ilanı  edilmes,  bu Fetö yapısıyla mücadele edilmek için çıkarılmış. İnsanlarn normal yaşantılarına müdahale yok. Ketüm ve kendini gizleyebilen bir örgüt. Hemen yeraltına girebilecek bir örgüt olduğu için bunu önlemek amacıyla çıkarılmış ve sayın Cumhurbaşkanımızda bir konuşmasında olağanüstü halin devam etmeyeceğini söyledi. Bu yapı ile mücadelede maadur olanlardan 30 bin kadar kişi işlerine geri döndüler. Bir seneyi devirdik. İddianamaler çok kapsamlı, hakedenler hak ettiği cezayı alacak. Maaduriyetlerin giderilmesine çalışılıyor. ”