20/04/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Cenaze Yıkama ve Kefenleme Kursuna Bayanlardan Yoğun İlgi

 1

 


BW-HABER    Stuttgart


 Stuttgart Din Hizmetleri Ataşeliğince DİTİB Wüttemberg Eyalet Birliği Kadın Kolları işbirliği ile bayanlara yönelik olarak “Cenaze Techiz ve Tekfin Kursu”  açıldı. Bayanların yoğun ilgi gösterdiği kurs sonrası 820 bayan kursiyere katılım belgeleri verildi.

Stuttgart Din Hizmetleri Ataşeliği hizmet bölgesinde, Din Hizmetleri Ataşesi Dr. Bilal Doğan’ın rehberliğinde, DİTİB Württemberg Eyalet Birliği Kadın Kolları işbirliği ile Ludwigsburg bayan Din Görevlisi Gönül Çakan’ın koordinesinde 25 ayrı merkezde 3 hafta süre ile açılan cenaze teçhiz ve tekfin kursuna bayanlar yoğun ilgi gösterdi. Kursa sürekli katılan 820 kursiyere Din Hizmetleri Ataşeliğince “Katılım Belgeleri” verildi.

Din Hizmetleri Ataşeliği Bayan Din Görevlileri; Gönül Çakan, Hayriye Erbaş, Asiye Özgen, Zehra Arısoy, Aslıhan Cantürk, Fatma Sibel Öztürk, Ayşe Kuşdili ve Esma Yavuzyiğitoğlu tarafından 25 ayrı merkezde verilen kurslarda ölüm ve yaşam, cenaze ile ilgili temel kavramlar, ölmek üzere olana yapılması gereken görevler, şehit ve şehit cenazesi, dinimizde temizlik, abdest ve gusül, cenazenin yıkanması, kefenlenmesi, cenaze namazı ve duaları, taşıma ve defin, taziye konuları anlatıldı. Ayrıca cemaat kütüğüne ve cenaze fonuna kayıt yaptırmanın öneminden de bahsedildi.

Kurs sonrasında yapılan sınavlarda başarılı görülen kursiyerlere başarı belgesi takdim edilirken, uzun zamandır DİTİB tarafından belirtilen , bölgelerdeki bayan cenaze yıkayıcı açığı başarılı kursiyerler sayesinde giderilmiş oldu.

4