24/02/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Çipli Kimlik Kartları Avrupa’da Dağıtılmaya Başlandı

BW-HABER

Karlsruhe 11 Nisan 2018


 01 Ocak 2018 tarihinden itibaren geçerli olan yeni kimlik kartı dağıtımına Avrupa’da  başlandı. 

Yeni Çipli Türkiye Cumhuriyeti  Kimlik Kartı aynı gün teslim edilmeyecek , sözkonusu kartlar Konsolosluk Şubelerinde yapılan başvurunun ardından Türkiye’de tanzim edilecek. Kimlik kartları yine konsolosluklarda teslim edilecek. 

Kimlik kartlarının dağıtım süreci tamamlanıncaya kadar mevcut nüfus cüzdanları  iş ve işlemlerinin yürütülmesinde geçerliliğini koruyacak.

Yeni kimlik kartları için  www.konsolosluk.gov.tr adresinden her aile ferdi için randevu almak suretiyle kimlik başvurusu yapılabiliyor.

TCKK başvurusu için Konsolosluklara şu belgelerle başvurmanız gerekmekte; 

-Nüfus cüzdanı, pasaport, uluslararası aile cüzdanı veya sürücü belgesinden biri,

-Son 6 ay içerisinde çekilmiş bir (1) adet 5×6 ebadında, renkli (arka fon beyaz) biyometrikfotoğraf (Bilgisayar ve fotokopi yoluyla çoğaltılmış fotoğraflar kabul edilememektedir. (Onbeş yaşın altındaki çocuklar için fotoğraf gerekli değildir, ancak TCKK, seyahat belgesi olarak da kullanılacaksa, 15 yaş altındaki çocuklar için de fotoğraf eklenebilmektedir).

Onbeş yaşını tamamlayanların şahsen başvuruları alınarak kimlik kartları kendilerine ya da kendileri tarafından belirlenen kişiye teslim edilecektir.

Onbeş yaşını tamamlamayanlardan biyometrik veri alınmayacaktır.

Onbeş yaşından büyük olup fotoğrafsız eski tip nüfus cüzdanı sahibi olan ve T.C. pasaportu olmayan vatandaşlarımızın TCKK başvurusu sırasında anne veya babasının yanında bulunması gerekmektedir.

 

Yeni Kimlikler Hangi Ülkelerde Pasaport Yerine Geçecek?

Çipli kimlik kartları vizesiz dolaşım olan ülkelerde pasaport yerine geçerek kolay dolaşım imkanı sağlayacaktır. Gürcistan, Bosna Hersek, Arnavutluk vs. gibi birçok ülkede bu kartlar ile serbestçe seyahat edebileceksiniz.