18/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Çocuklar Camiyi Çok Sevdi

IMG-20160629-WA0009

 


BW-HABER       Pforzheim  /  ilk ve tek Türkçe haber siteniz… 0176 721 933 34 /


Karlsruhe Türk Kültür Merkezi, anaokulu öğrencilerine camii tanıtımı etkinliği düzenledi. Karlsruhe Türk Kültür Merkezi başkanı Bilal Bayrak, sanatçı Adil İpek ve anaokulu veli birliği başkanı Nesla İpek tarafından organize edilen camii tanıtım programına farklı milletlerden 23 anaokulu çocuğu, eğitmenleri Tanja Zweig, Johannes Kilisesi Papazı Andreas Guthmann katıldı. Pforzheim kentinde bulunan DİTİB’e bağlı Fatih  minareli camiinde düzenlenen tanıtım etkinliği büyük ilgi çekti.

Otobüs ile  Pforzheim minareli camiye gelen çocukları burada Baden Eyalet Birliği yönetiminden Halil Şahin ve Fatih Camii din görevlisi Ahmet Ziyauddin Karakuran karşılayarak,  İslam dini ve Fatih minareli camii hakkında çocuklara bilgi verdiler. İlk defa minareli bir camii zityereti yapan anaokulu çocukları oldukça meraklı ve heyecanlıydılar. Fatih Camii’nin en büyük özelliklerinden biri Almanya’nın DİTİB’e bağlı minareli ilk camisi olması. Camii tarihi hakkında bilgi veren Halil Şahin, çocukların sorularını cevaplandırdı. Çocuklar en çok minareye nasıl çıkıldığı ve camii içerisinde minber kısmını sordu.

Fatih Camii din görevlisi Ahmet Ziyauddin Karakuran camii içerisinde ezan okudu. Çocukların oldukça ilgisini çeken bu durum karşısında pür dikkat dinlediler. Program sonunda çocuklara camii tarihi hakkında kitap hediye edildi.