20/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Corendon Hava Yolları, Hollanda uçuşlarına hükümetten gelen baskılar sonucu ara verdi

BW-HABER

Tur operatörü Corendon’un 10 Temmuz’da başlatacağını duyurdu Türkiye uçuşlarına Hollanda hükümetinden tepki geldi. Hükümetin yaptığı kriz toplantısı sonrasında basının karşısına geçen Hollanda Başbakan Mark Rutte ve Halk Sağlığı Bakanı Hugo de Jonge, Corendon’un başlatacağını duyurduğu ‘koronasız tatil’ operasyonlarına halkın katılmaması gerektiğini söyledi.

Koronasız tatil

Bu hafta başında bir açıklama yapan Corendon, ‘koronasız tatil’ mottosuyla operasyonlara başlamak istediğini duyurmuştu. Şirketin yaptığı açıklamada, tatilcilerin otele girmeden önce korona testine tabi tutulacağı, otelden çıkmayacağı ve kaldıkları süre içinde iki korona testi daha yapılacağı belirtilmiş.

‘’Her şey dahile virüs de dahil olabilir’’

Corendon’un bu hamlesiyle ilgili açıklama yapan Halk Sağlığı Bakanı Hugo de Jonge, Corendon’un satın aldığı testlerin güvenli olmadığını ileri sürdü. ”Bu bir tür sahte güvenlik. Her şey dahil tatile virüs de dahil olabilir.” ifadelerini kullandı.

‘’Bir anda kabine düzeyinde yanıt geldi’’

Hükümetin çıkışının kendileri sürpriz olduğunu belirten tur operatörü Corendon’un CEO’su Steven van der Heijden, NPO Radyo’ya yaptığı açıklamada, ”Şirketimiz gerçek korona testleri kullanacak, antikor değil. Bakanın böylesine basit bir yanıt kullanmasını şaşırtıcı buluyorum. Konuyu bir süredir hükümetle görüşmeye çalışıyoruz. Şu ana kadar bir cevap ya da sinyal da almadık. Bunun üzerine harekete geçtik ve bir anda kabine düzeyinde yanıt geldi.” ifadelerini kullandı.

Corendon bu gelişmeler ve baskılar üzerine Hollanda uçuşlarını geçici olarak durdurdu. Almanya uçuşları ise güvenli bir şekilde devam ediyor.