17/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Cuma Namazı iptal edildi… DITIB açıklama yaptı..

BW-HABER Köln

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), koronavirüs dolayısıyla Almanya’daki birliğe bağlı tüm camilerde Cuma namazının iptal olduğunu duyurdu. İşte DİTİB’ten yapılan o açıklama:

“Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra tüm dünyada etkisini gösteren ve çok sayıda ölüm vakalarının görülmesinin ardından bütün kurum ve kuruluşları tedbir almaya zorlayan Yeni Koronavirüs salgını ile karşı karşıyayız.

Dünyamızın büyük bir kısmını etkisi altına alan salgınla mücadelede devletlerden sivil toplum kuruluşlarına, cemaatlerden bireylere kadar her düzeyde herkesin üzerine düşen önemli ve ciddi sorumluluklar bulunmaktadır.

Takdir edilmelidir ki, salgının yayılmasına paralel olarak alınması gereken tedbirlerde de etkin ve hızlı olma zaruretin bulunmaktadır. Bu sebeple Alman Hükümeti’nin Almanya genelindeki her türlü toplu faaliyetin iptal edlmesi yönündeki tavsiyesine uygun olarak, salgının olumsuz etkilerinden cemaatimizi korumak ve salgınla mücadeleye destek olmak maksadıyla, 13 Mart 2020 tarihinde DİTİB’e bağlı camilerimizde Cuma Namazı kılınmayacaktır.

Öğlen namazı eda etmenin yeterli bir alternatif olduğu hususunda cemaatimizi bilgilendiriyoruz. Bununla birlikte tüm toplumu dikkatli olmaya ve virüs bulaşma tehlikesini ciddiye almaya davet ediyoruz. Özellikle yaşlı ve hastalık geçirmiş insanlar tehlikededir. Bu minval üzere tüm Müslümanları toplumumuzdaki tehlike altındaki insanlara karşı hassas ve destek olmaya davet ediyoruz. Zira Kuran’ı kerimde de belirtildiği gibi: “…ve bir kimse bir insan hayatını kurtarırsa, o kişi bütün insanlığın hayatını kurtarmış gibidir.“ (5:32)

Kamuoyuna ve cemaatimize saygıyla duyurulur. “